W poniedziałek, 2 grudnia 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć w Alwerni aktorkę teatralną i telewizyjną Grażynę Zielińską.

Organizatorami spotkania byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Alwerni, Stowarzyszenie na Rzecz Poręby Żegoty i Stowarzyszenie Alwernia Plus, a moderatorem był pisarz, felietonista oraz animator kultury Dariusz Rekosz.

Grażyna Zielińska gra role drugoplanowe i epizodyczne i to one przyniosły aktorce popularność oraz uwielbienie widzów. Spośród wielu ról, w które wcieliła się aktorka najbardziej znane to babka-zielarka z „Rancza” oraz bufetowa z serialu „Na dobre i na złe”. Pierwszą jej rolą teatralną była rola Hesi w „Moralności Pani Dulskiej”, która spodobała się zarówno widowni jak i krytykom. Wtedy też poznała inną znakomitą aktorkę Hankę Bielicką, którą do dziś wspomina z wielkim sentymentem. Powtórnie zagrała w sztuce Zapolskiej w 1996 roku, tym razem zaangażował ją znany reżyser Adam Hanuszkiewicz.

Na spotkaniu publiczność z wielkim zainteresowaniem słuchała opowieści aktorki o życiu prywatnym, o początkach kariery zawodowej, o kulisach powstawania spektakli i produkcji telewizyjnych oraz o popularności związanej z aktorską profesją. Grażyna Zielińska dała się poznać jako osoba pełna wdzięku, osobistego uroku i ciepła. Talent gawędziarski w połączeniu ze spontanicznością sprawił, że publiczność była urzeczona charyzmą aktorki.

Na zakończenie spotkania aktorka chętnie pozowała do wspólnych zdjęć i rozdawała autografy.
,
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Medialna Moc Książki – cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Alwernia” .

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.

Grażyna Zielińska – absolwentka wrocławskiej filii PWST w Krakowie. W 2002 odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi. Od 1986 aktorka Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. W przeszłości związana z teatrami: Lalka w Warszawie (1976–1977), Dramatycznym w Wałbrzychu (1977–1980) oraz im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (1980–1981). Na „szklanym ekranie” zadebiutowała w serialu „13 posterunek.