Wybitny taternik, alpinista i himalaista Krzysztof Wielicki spotkał się 10 września br. ze swoimi fanami w Alwerni.

Długo by można było wymieniać jego osiągnięcia. Jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczniki. Wśród jego innych dokonań warto wymienić zimowe wejście (wraz z Jerzym Kukuczką) na Kanczendzongę w 1986 roku oraz zdobycie Lhotse w 1988 roku. Samotnie zdobył nowymi drogami Dhaulagiri i Shisha Pangma. Nikt mu też nie towarzyszył podczas wejścia na szczyt Gasherbruma II i Nanga Parbat. Brał udział w ponad 30 ekspedycjach wysokogórskich, w tym ponad 16 prowadzonych samodzielnie. Uczestniczył w legendarnej wyprawie na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady. Na szczycie stanął 17 lutego 1980 r. i razem z Leszkiem Cichym otworzył zupełnie nowy rozdział w światowym himalaizmie.

Jest autorem i współautorem kilku książek: „Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad – rzeka”, „Jeden dzień z życia”, „Korona Himalajów”, „Rozmowy o Evereście”.

Spotkanie z jednym z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu obfitowało w opowieści i zdjęcia z wielu jego wypraw do Tatr, Kaukazu, Pamiru, Hindukuszu oraz Himalajów. Miłośnicy gór z uwagą słuchali opowieści Krzysztofa Wielickiego o doświadczeniach górskich, przygodach, sukcesach, porażkach i o trudach wspinaczkowych, które muszą być poparte hartem ducha, odwagą oraz wytrwałą pracą. Było o różnicy między ryzykiem, a ryzykanctwem i o pokorze wobec matki natury. Nie zabrakło ciepłych wspomnień o tych, którzy na zawsze zostali w górach: o Wandzie Rutkiewicz, Andrzeju Czoku, Jerzym Kukuczce i Tomaszu Mackiewiczu, którzy za nieuleczalną miłość do gór i za sukces zapłacili ogromną cenę.

Spotkanie było transmitowane na żywo, na facebooku biblioteki w Alwerni. Za pomoc i zaangażowanie w organizacji bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom UM w Alwerni informatykowi Maciejowi Moskale i Krzysztofowi Kurzańskiemu.

Organizatorami spotkania byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Seniorzy Alwerni oraz Referat promocji, kultury, zdrowia i sportu UM  w Alwerni.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Magia kolorów w książce i życiu”. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.