Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających ze zbiorów bibliotecznych.
Celem jest wykreowanie mody na czytanie i zachęcenie czytelników do wypowiadania się na temat przeczytanych książek.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w MGBP w Alwerni – spotkania 2 razy w miesiącu we wtorki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Filii MGBP w Porębie Żegoty – spotkania 2 razy w miesiącu w poniedziałki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w MGBP w Alwerni – spotkanie raz w miesiącu w środę.
Relacje z ostatnich spotkań
Magiczne słowa.
Dnia 13 stycznia 2025 r. w ramach DKK dla dzieci w Porębie Żegoty czytaliśmy bajeczkę „Kubuś Puchatek. Magiczne słowo”, w której główny bohater próbuje przypomnieć sobie co się mówi, gdy ktoś robi dla nas coś miłego lub nam bezinteresownie pomaga. Była to okazja by porozmawiać o tym, jak ważne jest pamiętanie o magicznych słowach: „dziękuję”, „przepraszam” i „proszę”.
Opowieści pod choinkę!
W poniedziałek, 16 grudnia 2024 r. w ramach DKK dla dzieci w bibliotece w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Ewy Stadtmüller pt. „Najpiękniejsze opowieści pod choinkę”. Opowiadania o nadchodzących świętach były doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o tradycjach świątecznych, jak również o tym, co znaczy sprawiać radość innym i czy Święta Bożego Narodzenia mogą trwać cały rok.
Jeż nieśmiałek!
Dnia 5 listopada 2024 r. w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy opowiadanie Katy Hudson pt.” Śmiały plan jeża nieśmiałka”. Przepięknie ilustrowana książeczka o nabieraniu pewności siebie, budowaniu własnej wartości i realizowaniu marzeń dzięki pomocy dobrych przyjaciół.
Misia Marysia piecze ciasto!
W poniedziałek, 25 listopada br. w bibliotece w Porębie Żegoty, w ramach DKK dla Dzieci świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Przypomnieliśmy sobie postacie misiów występujących w książkach dla dzieci: Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Colargola, Baloo, Yogi, niedźwiedzia Wojtka i niezapomnianego Czarnego Noska. Czytaliśmy również opowiadanie Nadii Berkane „Misia Marysia piecze ciasto”. Spotkanie sprawiło wszystkim uczestnikom wiele radości.
Granatowy 44
W październiku na spotkaniu DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę Grzegorza Kalinowskiego pt. „Granatowy 44”. Jest to powieść historyczna dla zwolenników sensacji i przygody. Autor połączył fakty dot. powstania warszawskiego z fikcją literacką. Bardzo dobra, ciekawa fabuła, świetny kryminał retro na tle bolesnych i tragicznych wydarzeń wojennej Warszawy. Polecamy!
Niesforne ziarenko!
Dnia 28 października 2024 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w Porębie Żegoty. Czytaliśmy książkę Johna Jory pt.”Niesforne ziarenko”. To niezwykle urocza opowieść o nawiązywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi, o dobrym wychowaniu i empatii do drugiego człowieka.
Wyścig po złoto!
Dnia 24 października 2024 r. w ramach DKK dla dzieci w bibliotece w Alwerni czytaliśmy opowiadanie Katy Hudson pt.: „Wyścig po złotego żołędzia”. To piękna historia o przyjaźni, współpracy, wzajemnej pomocy, które są ważniejsze niż osobiste sukcesy i zaszczyty. Książkę polecamy wszystkim dzieciom, by zrozumiały, że nie zawsze trzeba być najlepszym i zwyciężać za wszelką cenę.
Spotkanie z Janem Melą!
Dnia 27 września 2024 r. gościliśmy pisarza, podróżnika i działacza społecznego Jana Melę. Opowiadał on o dzieciństwie, młodości, o chwilach zwątpienia po wypadku, podkreślając rangę wsparcia rodziny i przyjaciół. Zgromadzona publiczność z ciekawością słuchała podróżnika udowadniającego, że wszelkie ograniczenia tkwią tylko w naszej głowie. Jeżeli się ma cel, zainteresowania i pasję można dokonać niemożliwego oraz przekroczyć własne granice. Całość wykładu uzupełniona została przez prezentację multimedialną dotyczącą dzieciństwa podróżnika, jego wypraw oraz przebytych podróży.
Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Książki nie mają skrzydeł…
W dniu 20 czerwca 2024 roku odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w bibliotece w Porębie Żegoty. Tematem dyskusji była książka Brynne Barnesa pt.: „Książki nie mają skrzydeł” z pięknymi ilustracjami Rogerio Coehlo. Już sam tytuł naszej lektury pobudzał do myślenia. Podczas rozmowy dzieci doszły do wniosku, że książki na półkach w bibliotece, księgarni czy pokoju to tylko rzeczy. A każda książka „żyje” i „dostaje skrzydeł” dopiero wtedy, gdy ją otworzymy i zaczniemy czytać.
Jesteśmy rodziną!
W ramach kwietniowego DKK dla dzieci z Poręby Żegoty czytaliśmy książkę Sandro Natalini pt. „Jesteśmy rodziną”. Pięknie ilustrowana pozycja stała się wstępem do dyskusji nad obrazem szczęśliwej rodziny, czyli takiej gdzie mimo różnych odmienności panuje zrozumienie i szacunek.
Obca kobieta!
Kwietniowe spotkanie DKK dla dorosłych poświęciliśmy książce Magdaleny Majcher pt.”Obca Kobieta”. Autorka w wielu swoich utworach podejmuje społecznie ważne tematy, gdzie niejednokrotnie decyduje za człowieka ślepy los. „W obcej kobiecie” występuje trudna relacja matki i córki bez więzi krwi. Ta poruszająca powieść skłania do wielu refleksji nad życiem i nad tym jak nim kierujemy, i jakie z tego wynikają konsekwencje.
Niedźwiedź i pianino
11 kwietnia 2024 dzieci z Przedszkola „Tęczowa Kraina” w Alwerni odwiedziły bibliotekę. W trakcie zajęć wysłuchały opowiadanie Davida Litchfielda pt. ”Niedźwiedź i pianino”. Głównym bohaterem książki jest niedźwiadek, który na polanie w lesie znalazł pianino i odkrył w sobie muzyczny talent. Żeby go rozwijać musiał opuścić swoich przyjaciół i wyruszyć w wielki świat do miasta. Mimo że osiągnął tam wielki sukces, tęsknił za swoimi przyjaciółmi z lasu i dlatego postanowił do nich wrócić. Okazało się, że wszyscy na niego czekali, a niedźwiadek zrozumiał, że sława nigdy nie zastąpi prawdziwej przyjaźni.
O szczęściu!
Dnia 26 marca 2024 r. w ramach DKK dla dzieci w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Davide Calí „Sprzedawca szczęścia”, w której główny bohater Pan Gołąb sprzedawał szczęście w słoikach, ponieważ był przeświadczony, że szczęście można kupić. Przekonywał również do tego mieszkańców lasu. Wszyscy jednak wiemy, że szczęścia nie można kupić, można jedynie dać szczęście drugiej osobie robiąc coś dla niej miłego.
Gdzie mieszka szczęście?
W marcu br., w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy wzruszające opowiadanie B. Timmsa pt. ”Gdzie mieszka szczęście”. Jest to piękna historia o trzech myszkach, które poznały czym jest szczęście oraz co naprawdę w życiu się liczy i ma prawdziwą wartość.
Niezwykłe miejsce!
Dnia 7 marca 2024 r. w ramach DKK dla dzieci w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Marcina Mortki pt. „Tappi i niezwykłe miejsce” oraz Ewy Stadtmüller „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. W trakcie wywiązała się dyskusja o tym czym dla dzieci jest biblioteka, kto w niej pracuje, co się w niej gromadzi oraz dlaczego jest to tak ciekawa instytucja.
Las znikających gwiazd
W styczniu br. w ramach DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę Kristin Harmel pt. „Las znikających gwiazd”. Jest to książka o zabarwieniu historycznym, której temat jest niezwykle trudny, za sprawą losów głównej bohaterki porwanej z niemieckiej rodziny. Przeważająca część akcji dzieje się w lesie, gdzie nie tylko mamy walkę o przetrwanie ale również zgrabnie wpleciony motyw zagłady Żydów. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, godna polecenia.
Rzecz o przyjaźni!
W dniu 25 stycznia br. w ramach DKK dla dzieci omawialiśmy książkę Susanny Isern pt.: „Najlepsza zupa na świecie”. To wzruszające opowiadanie o świetnej zabawie, koleżeńskich relacjach i przyjaźni, która sprawia, że nie czujemy się samotni i izolowani.
Świat pełen zmian
W dniu 30.11.2023 r. w ramach DKK w Alwerni omawialiśmy książkę Urszuli Kuncewicz-Jasińskiej pt. „Świat pełen zmian”. Dyskutowaliśmy o zwyczajach zwierząt oraz zmianach zachodzących w przyrodzie w okresie jesienno-zimowym.
Małe wielkie zwierzę.
Dnia 26 października 2023 r. w ramach DKK dla dzieci w Alwerni czytaliśmy „Małe wielkie zwierzę” Urszuli Kuncewicz-Jasińskiej. Jest to opowieść o mrówce, która wyrusza w podróż, aby zmienić swoje monotonne życie. Opowieść o marzeniach i odwadze w spełnianiu ich oraz o budowaniu własnej wartości i pokonywaniu przeszkód w dotarciu do celu. Książeczka pięknie ilustrowana, godna polecenia.
Kółko się pani urwało!
Wrześniowe spotkanie DKK dla dorosłych poświęciliśmy książce Jacka Galińskiego pt.: „Kółko się pani urwało”. Jest to świetna komedia kryminalna, pełna nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. Główna bohaterka, wyjątkowo sarkastyczna, mająca cięty język Zofia wzbudza ogromną sympatię. Mnóstwo komicznych sytuacji. Książka godna polecenia dla tych, którzy lubią dużą dawkę humoru i wartką akcję. Można się przy niej doskonale zrelaksować.