Dyskusyjny Klub Książki – DKK

Dyskusyjny Klub Książki – DKK2022-11-09T09:10:05+01:00

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających ze zbiorów bibliotecznych.

Celem jest wykreowanie mody na czytanie i zachęcenie czytelników do wypowiadania się na temat przeczytanych książek.


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w MGBP w Alwerni – spotkania 2 razy w miesiącu we wtorki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Filii MGBP w Porębie Żegoty – spotkania 2 razy w miesiącu w poniedziałki.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w MGBP w Alwerni – spotkanie raz w miesiącu w środę.

Relacje z ostatnich spotkań

Niedźwiedź i pianino

11 kwietnia 2024 dzieci z Przedszkola „Tęczowa Kraina” w Alwerni odwiedziły bibliotekę. W trakcie zajęć wysłuchały opowiadanie Davida Litchfielda pt. ”Niedźwiedź i pianino”. Głównym bohaterem książki jest niedźwiadek, który na polanie w lesie znalazł pianino i odkrył w sobie muzyczny talent. Żeby go rozwijać musiał opuścić swoich przyjaciół i wyruszyć w wielki świat do miasta. Mimo że osiągnął tam wielki sukces, tęsknił za swoimi przyjaciółmi z lasu i dlatego postanowił do nich wrócić. Okazało się, że wszyscy na niego czekali, a niedźwiadek zrozumiał, że sława nigdy nie zastąpi prawdziwej przyjaźni.

 

11 kwietnia, 2024|

O szczęściu!

Dnia 26 marca 2024 r. w ramach DKK dla dzieci w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Davide Calí „Sprzedawca szczęścia”, w której główny bohater Pan Gołąb sprzedawał szczęście w słoikach, ponieważ był przeświadczony, że szczęście można kupić. Przekonywał również do tego mieszkańców lasu. Wszyscy jednak wiemy, że szczęścia nie można kupić, można jedynie dać szczęście drugiej osobie robiąc coś dla niej miłego.

 

 

27 marca, 2024|

Gdzie mieszka szczęście?

W marcu br., w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy wzruszające opowiadanie B. Timmsa pt. ”Gdzie mieszka szczęście”. Jest to piękna historia o trzech myszkach, które poznały czym jest szczęście oraz co naprawdę w życiu się liczy i ma prawdziwą wartość.

 

 

14 marca, 2024|

Niezwykłe miejsce!

Dnia 7 marca 2024 r. w ramach DKK dla dzieci w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Marcina Mortki pt. „Tappi i niezwykłe miejsce” oraz Ewy Stadtmüller „Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. W trakcie wywiązała się dyskusja o tym czym dla dzieci jest biblioteka, kto w niej pracuje, co się w niej gromadzi oraz dlaczego jest to tak ciekawa instytucja.

 

 

11 marca, 2024|

Las znikających gwiazd

W styczniu br. w ramach DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę Kristin Harmel pt. „Las znikających gwiazd”. Jest to książka o zabarwieniu historycznym, której temat jest niezwykle trudny, za sprawą losów głównej bohaterki porwanej z niemieckiej rodziny. Przeważająca część akcji dzieje się w lesie, gdzie nie tylko mamy  walkę o przetrwanie ale również zgrabnie wpleciony motyw zagłady Żydów. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, godna polecenia.

 

 

 

31 stycznia, 2024|

Rzecz o przyjaźni!

W dniu 25 stycznia br. w ramach DKK dla dzieci omawialiśmy książkę Susanny Isern pt.: „Najlepsza zupa na świecie”. To wzruszające opowiadanie o świetnej zabawie, koleżeńskich relacjach i przyjaźni, która sprawia, że nie czujemy się samotni i izolowani.

 

 

25 stycznia, 2024|

Świat pełen zmian

W dniu 30.11.2023 r. w ramach DKK w Alwerni omawialiśmy książkę Urszuli Kuncewicz-Jasińskiej pt. „Świat pełen zmian”.  Dyskutowaliśmy o zwyczajach zwierząt oraz zmianach zachodzących w przyrodzie w okresie jesienno-zimowym.

 

 

30 listopada, 2023|

Małe wielkie zwierzę.

Dnia 26 października 2023 r. w ramach DKK dla dzieci w Alwerni czytaliśmy „Małe wielkie zwierzę” Urszuli Kuncewicz-Jasińskiej. Jest to opowieść o mrówce, która wyrusza w podróż, aby zmienić swoje monotonne życie. Opowieść o marzeniach i odwadze w spełnianiu ich oraz o budowaniu własnej wartości i pokonywaniu przeszkód w dotarciu do celu. Książeczka pięknie ilustrowana, godna polecenia.

27 października, 2023|

Kółko się pani urwało!

Wrześniowe spotkanie DKK dla dorosłych poświęciliśmy książce Jacka Galińskiego pt.: „Kółko się pani urwało”. Jest to świetna komedia kryminalna, pełna nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. Główna bohaterka, wyjątkowo sarkastyczna, mająca cięty język Zofia wzbudza ogromną sympatię. Mnóstwo komicznych sytuacji. Książka godna polecenia dla tych, którzy lubią dużą dawkę humoru i wartką akcję. Można się przy niej doskonale zrelaksować.

28 września, 2023|

Dzień Kropki!

15 września 2023 r.  w ramach DKK w Porębie Żegoty świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Punktem wyjścia zajęć bibliotecznych była książka Petera Reynoldsa pt.: ”Kropka”, o pokonywaniu własnych słabości oraz potrzebie akceptacji. Dopełnieniem bibliotecznego spotkania były różne aktywności z kropką w roli głównej. Nie zabrakło zabaw z książką interaktywną pt.: „Figle migle” oraz „Trzy kropki”.

22 września, 2023|

Monodram „Bóg, ja i pieniadze”

W Alwerni, 5 czerwca 2023 r. mieliśmy okazję obejrzeć monodram pt.: „Bóg, ja i pieniądze” autorstwa i reżyserii Macieja Wojtyszki. W roli głównej wystąpiła ceniona aktorka teatralna i filmowa Hanna Bieluszko, która wcieliła się w rolę troszkę zagubionej, ale jednocześnie mądrej i zaradnej emerytowanej nauczycielki. Monodram „Bóg, ja i pieniądze” to opowieść o miłości sprzed lat, o prawie do kierowania własnym życiem, o dokonywaniu wyborów i walce o marzenia. Spektakl pokazał jak los i przeznaczenie bywają przekorne i mogą zmienić bieg naszej przyszłości.

Spektakl odbył się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

7 czerwca, 2023|

Książka ma moc

XX Tydzień bibliotek był doskonałą okazją do zajęć z dziećmi w ramach DKK w Alwerni. Czytaliśmy opowiadanie Roccio Bonilla pt.: „Największa na świecie wieża z książek” Rozmawialiśmy o roli wyobraźni,  mocy czytania i o marzeniach, które się spełniają za sprawą dobrej książki.

25 maja, 2023|

Dzień Ziemi

Dnia 20 kwietnia 2023 r. w ramach DKK świętowaliśmy Dzień Ziemi. Czytaliśmy wierszyki o tematyce ekologicznej z książki Agnieszki Frączek pt. „Dobre obyczaje czyli z przyrodą za pan brat” oraz rozmawialiśmy o segregacji śmieci i sposobach bycia ekologicznym na co dzień.

20 kwietnia, 2023|

Wielkanocne pisanki

Zbliżające się święta były doskonałą okazją do rozmowy o obrządkach i zwyczajach wielkanocnych. W ramach DKK  w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Nadii Berkane pt.: Marysia i wielkanocne jaja”, w której główna bohaterka przygotowuje się do  Świąt Wielkanocnych i szuka czekoladowych jajeczek.

4 kwietnia, 2023|

Ostatni rozdział

W marcu w ramach DKK dla dorosłych omawialiśmy Katarzyny Kalisty „Ostatni rozdział”. Jest to debiut literacki autorki, składający się z przeplatających wydarzeń z przeszłości i teraźniejszości bohaterki, która rozstaje się z mężem i rozlicza z przeszłością. Historia smutna, jakich wiele w życiu, ale dająca możliwość dopisania czytającemu dalszej części i być może szczęśliwemu zakończeniu.

22 marca, 2023|

Bajki o słońcu

Dnia 16 marca w ramach DKK dla dzieci w Alwerni czytaliśmy „Bajki o słońcu” Elizy Piotrowskiej. Zajęcia nawiązywały do obchodzonego 18 marca Międzynarodowego Dnia Słońca. Oprócz korzyści płynących z energii słonecznej rozmawialiśmy o odkryciu Mikołaja Kopernika i słynnym powiedzeniu „wstrzymał słońce, ruszył ziemię”.

17 marca, 2023|

W świecie Arktyki

W ramach DKK, w bibliotece w Alwerni słuchaliśmy opowiadań z książek „Alfik uczy się pływać” D. Bedforda oraz „Niedźwiedź polarny” J. Desmonda. Dzieci poznały fascynującą opowieść o Biegunie Północnym, o trudnym życiu mieszkańców, o florze i faunie Arktyki i o zwyczajach niedźwiedzia polarnego.

28 lutego, 2023|

Dzień Kota

Światowy Dzień Kota był doskonałą okazją do zajęć z dziećmi w bibliotece w Porębie Żegoty w ramach DKK. Dzieci poznały kocie zwyczaje, dowiedziały się jak czytać z kociego ogona, dlaczego koty mruczą oraz uczestniczyły we wspólnym czytaniu książki J. Olejarczyk, H. Porter, M. Solodkaya „Kocham koty”.

22 lutego, 2023|

Przysłowiami za pan brat

21 lutego w ramach DKK dla dzieci w bibliotece w Porębie Żegoty czytaliśmy fragmenty książki Renaty Piątkowskiej pt.: „Z przysłowiami za pan brat”. Celem spotkania było uwrażliwienie małych czytelników na piękno języka polskiego oraz podkreślenie, że czytanie książek ma wpływ na poprawne posługiwanie się językiem ojczystym

21 lutego, 2023|

Klątwa ruin

W ramach styczniowego spotkania DKK dla dorosłych omawiano książkę Magdaleny Wali pt. „Klątwa ruin”. Książka zawiera idealne połączenie wydarzeń historycznych z przekazywaną z ust do ust legendą. Jest tajemnica, klątwa i miłość, która wszystko pokonuje. Czegóż chcieć więcej?

25 stycznia, 2023|
Przejdź do góry