Dyskusyjny Klub Książki – DKK2021-01-24T20:38:42+01:00

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających ze zbiorów bibliotecznych.

Celem jest wykreowanie mody na czytanie i zachęcenie czytelników do wypowiadania się na temat przeczytanych książek.


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w MGBP w Alwerni – spotkania 2 razy w miesiącu we wtorki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Filii MGBP w Porębie Żegoty – spotkania 2 razy w miesiącu w poniedziałki.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w MGBP w Alwerni – spotkanie raz w miesiącu w środę.

Relacje z ostatnich spotkań

Nadchodzi zima!

Dnia 18.11.2021 r. odbyło się w Alwerni spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Czytaliśmy opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej pt.: „Zimowe mieszkanie burego misia” i poznawaliśmy zwierzęta, które zapadają w sen zimowy. Była również zabawa z interaktywną książką Agnieszki Elbanowskiej pt. „Cześć i czołem”.

19 listopada, 2021|

Kto ty jesteś? Polak mały!

Dnia 9 listopada br. w Porębie Żegoty odbyło się spotkanie DKK dla dzieci. Zajęcia związane były z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Polak mały- symbole narodowe” oraz czytaliśmy legendy o powstaniu państwa polskiego o Lechu, Czechu i Rusie.

17 listopada, 2021|

O sójce, która za morze się wybierała

W dniu 21.10.2021 odbyło się spotkanie członków DKK dla dzieci. Czytano opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej „Jak sójka za morze się wybierała” oraz wiersza Jana Brzechwy pt. „Sójka”. Tematem wiodącym była pomoc zwierzętom w przetrwaniu nadchodzącej zimy.

21 października, 2021|

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Dnia 17 września br. członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w spotkaniu autorskim z Ałbeną Grabowską, która świetnie przybliżyła całą swoją twórczość. Opowiadała  o początkach pisania i łączeniu swojej pasji pisarskiej z życiem zawodowym oraz rodzinnym. Ałbena Grabowska zdobyła szerokie grono czytelników, jest jedną z najlepiej czytanych pisarek polskiej literatury współczesnej.

17 września, 2021|

Spotkanie z pisarką Iloną Łepkowską

Dnia 20 sierpnia 2021 r. gościliśmy popularną scenarzystkę, producentkę filmową i pisarkę Ilonę Łepkowską. Autorka opowiadała o kulisach pracy przy produkcjach filmowych, o doborze oraz współpracy z aktorami. Nawiązała również do życia prywatnego, marzeń i planów literackich. Przy tej okazji wspomniano o wywiadzie-rzece Andrzeja Opali pt.: „ Ł jak Łepkowska” będący zapisem jego rozmowy ze scenarzystką. W 2016 roku wydała powieść obyczajową pt.: „Pani mnie z kimś pomyliła”. Miłośnikom jej talentu na pewno przypadnie do gustu najnowsza powieść „Idealna rodzina”, w której częściowo zawarła własne doświadczenia

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

23 sierpnia, 2021|

Pejzaże z Agnieszką Osiecką

Podczas lutowego spotkania członków DKK omawialiśmy książkę Zofii Turowskiej pt.: „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką”. Było to uzupełnienie obrazu znanej z serialu telewizyjnego słynnej, polskiej poetki, autorki popularnych i licznych tekstów piosenek. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na fragmenty niepublikowanych dotąd jej pamiętników, listów, oraz rodzinnych fotografii poetki.

1 marca, 2021|

Junior. Opiekun osób starszych.

W poniedziałek, 5 października br. w Porębie Żegoty odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzieci spotkały się z „Juniorem. Opiekunem osób starszych”, czyli psim bohaterem książki Barbary Gawryluk z wyjątkowej serii książek przedstawiających historie niezwykłych psów. Podczas spotkania  mówiliśmy o tym, co znaczy „być na medal”. Dyskutowaliśmy na temat osób starszych, samotnych i schorowanych dla których bliski kontakt z psem jest szczególnie ważny i niesie wiele radości.

5 października, 2020|

Arabska Żona

Tonya Valko jest autorką książki pt.: „Arabska Żona”, która była tematem dyskusji na spotkaniu członków DKK dla Dorosłych. Pomysł na omawianie tej książki narodził się po spotkaniu z Autorką, która gościła w Bibliotece w Kwaczale i opowiadała o kulturze Orientu. O tym jak potoczyły się losy głównej bohaterki książki, która wyjechała z mężem muzułmaninem do Libii musicie państwo przeczytać sami.

23 września, 2020|

Spotkanie autorskie z Edytą Świętek

Dnia 5.09.2020 członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w Narodowym Czytaniu gdzie tegoroczną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, oraz w spotkaniu autorskim z Edytą Świętek, autorkę bestsellerowych sag rodzinnych: „Spacer Aleją Róż”, „Nowe czasy”, „Grzechy młodości”.

5 września, 2020|

Reportaż „Widziałam” Marii Wernikowskiej

Uczestnicy spotkań DKK chętnie czytają reportaże. I tym razem omawialiśmy książkę o toczących się konfliktach zbrojnych i o życiu w ich cieniu. W reportażu „Widziałam”  Marii Wernikowskiej, mamy zbór kilku takich historii z różnych miejsc świata ogarniętych zarzewiem ognia. Jest więc Afganistan, Czeczenia, czy była Jugosławia. Wśród przyczyn konfliktu przewija się cały ogrom nieszczęść ludzkich, którym przyszło żyć  w piekle, które im ufundowali politycy.

4 marca, 2020|

Prawdziwy przyjaciel

W Bibliotece w Alwerni, w ramach DKK  dla dzieci rozmawialiśmy na temat wzajemnej pomocy i wspieraniu w trudnych chwilach swoich przyjaciół. Podstawą spotkania było opowiadanie Justyny Wacławik pt.: Prawdziwy przyjaciel”. Jest to niezwykle pouczająca historia, posiadająca walory edukacyjne, której bohaterami są leśne zwierzęta.

27 lutego, 2020|

Przygody Fenka

Fenek jest bardzo bystrym liskiem. Szybko się uczy, jest odważny i przyjacielski. Brakuje mu tylko jednej ważnej cechy. Jesteście ciekawi jakiej? Sprawdźcie koniecznie! Odpowiedź na to pytanie poznały już przedszkolaki z Poręby Żegoty na pierwszym spotkaniu DKK w 2020 r. czytając książkę Magdaleny Grucy „Przygody Fenka”.

14 stycznia, 2020|

Dzisiaj narysujemy śmierć

Podczas styczniowego spotkania DKK dla Dorosłych omawialiśmy reportaż Wojciecha Tochmana pt. „Dzisiaj narysujemy śmierć”. Jest to opowieść ocalałych z ludobójstwa, mającego miejsce w 1994 r. w Rwandzie. Historia tym bardziej okrutna, że masakry dokonali przedstawiciele tego samego narodu. Uczestnicy spotkania zastanawiali się jaki wpływ na psychikę człowieka ma wojna, jak żyją Rwandyjczycy po takiej traumie oraz jak sobie radzą w życiu codziennym przepełnionym gorzkim wspomnieniem tamtych dni.

9 stycznia, 2020|
Przejdź do góry