Dyskusyjny Klub Książki – DKK2021-01-24T20:38:42+01:00

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających ze zbiorów bibliotecznych.

Celem jest wykreowanie mody na czytanie i zachęcenie czytelników do wypowiadania się na temat przeczytanych książek.


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w MGBP w Alwerni – spotkania 2 razy w miesiącu we wtorki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Filii MGBP w Porębie Żegoty – spotkania 2 razy w miesiącu w poniedziałki.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w MGBP w Alwerni – spotkanie raz w miesiącu w środę.

Relacje z ostatnich spotkań

Tropiciele przyrody

W czerwcu br. w bibliotece w Alwerni, w ramach DKK słuchaliśmy opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Czterolistna koniczynka” ze zbioru „Plaster czarownicy i inne baśnie”. Poznawaliśmy tajniki otaczającej przyrody, świat owadów i kwiaty łąkowe.

9 czerwca, 2022|

Tysiąc szklanek herbaty

W maju członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w organizowanych przez bibliotekę warsztatach herbacianych, które prowadził Robert „Robb” Maciąg, podróżnik, autor książek m.in. „Tysiąc szklanek herbaty”, „Rowerem w stronę Indii”, czy „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”. Na spotkaniu prowadzący zaprezentował różne rodzaje i sposoby parzenia herbaty oraz opowiedział o odkrywaniu nowych smaków na całym świecie.

27 maja, 2022|

Spotkanie autorskie z Joanną Jax

Dnia 17 maja br. klubowicze z DKK dla Dorosłych uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Joanną Jax, która opowiadała o swojej twórczości, pasjach, o tym jak łączy pisarstwo z życiem osobistym. Było to niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników jej twórczości.

17 maja, 2022|

Gałązka jabłoni

W maju na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci czytały opowiadanie „Gałązka jabłoni” ze zbioru „Król Wichrów” o pięknie wypływającym nie z wyglądu ale… z serca.

12 maja, 2022|

Warto być sobą

W ramach DKK w bibliotece w Porębie Żegoty dzieci z uwagą wysłuchały książki pt.: „A ja nie chcę być księżniczką” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Jest to historia rezolutnej dziewczynki, która sprawiła, że w rodzinnym domu zapanowało wielkie zamieszanie. Uczestnicy zajęć zbudowali również „liczbowy” mur, ćwicząc przy tym liczenie.

28 kwietnia, 2022|

Skrzydlaci przyjaciele

Na zajęciach czytelniczych w ramach DKK słuchaliśmy opowiadania Hanny Zdzitowieckiej pt. „Kto piękniejszy?”. Zajęcia poświęcone zostały poznawaniu rodzimych ptaków. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w zabawie z książką O. Cosneau „Co porabiasz?”

21 kwietnia, 2022|

Witamy w białej Afryce

Po powieściach obyczajowych przyszła kolej na reportaż. Im bliżej wakacji tym coraz częściej zastanawiamy się gdzie wyjechać by odkryć ciekawe oraz urokliwe miejsca. Książka Wojciecha Rogali „Witamy w białej Afryce” porusza współczesne problemy mieszkańców egzotycznej Namibii, która jest mało znanym dla nas Polaków krajem. Najwięcej emocji na spotkaniu wzbudziły opisane w książce ciemne karty historii, związane z ludobójstwem. Książka dla pasjonatów historii i polityki. Być może warto poznać ten urokliwy i piękny kraj.

6 kwietnia, 2022|

W świecie baśni

W ramach DKK czytaliśmy i wymienialiśmy się opiniami na temat baśni „Trzy świnki”, której głównym przesłaniem jest pracowitość gwarantująca bezpieczne i szczęśliwe życie.

4 kwietnia, 2022|

Nauczycielka

Dnia 9 lutego br. na spotkaniu członków klubu DKK dla Dorosłych omawiano książkę austriackiej pisarki Judith W. Taschler pt.: „Nauczycielka”. Książka godna polecenia, ukazująca wpływ środowiska rodzinnego na osobowość człowieka i poczucie własnej wartości. Jest tutaj miłość, wzajemna fascynacja, tajemnicze zniknięcie, bolesne wspomnienia i samotność.

9 lutego, 2022|

Nadchodzi zima!

Dnia 18.11.2021 r. odbyło się w Alwerni spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Czytaliśmy opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej pt.: „Zimowe mieszkanie burego misia” i poznawaliśmy zwierzęta, które zapadają w sen zimowy. Była również zabawa z interaktywną książką Agnieszki Elbanowskiej pt. „Cześć i czołem”.

19 listopada, 2021|

Kto ty jesteś? Polak mały!

Dnia 9 listopada br. w Porębie Żegoty odbyło się spotkanie DKK dla dzieci. Zajęcia związane były z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Polak mały- symbole narodowe” oraz czytaliśmy legendy o powstaniu państwa polskiego o Lechu, Czechu i Rusie.

17 listopada, 2021|

O sójce, która za morze się wybierała

W dniu 21.10.2021 odbyło się spotkanie członków DKK dla dzieci. Czytano opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej „Jak sójka za morze się wybierała” oraz wiersza Jana Brzechwy pt. „Sójka”. Tematem wiodącym była pomoc zwierzętom w przetrwaniu nadchodzącej zimy.

21 października, 2021|

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Dnia 17 września br. członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w spotkaniu autorskim z Ałbeną Grabowską, która świetnie przybliżyła całą swoją twórczość. Opowiadała  o początkach pisania i łączeniu swojej pasji pisarskiej z życiem zawodowym oraz rodzinnym. Ałbena Grabowska zdobyła szerokie grono czytelników, jest jedną z najlepiej czytanych pisarek polskiej literatury współczesnej.

17 września, 2021|

Spotkanie z pisarką Iloną Łepkowską

Dnia 20 sierpnia 2021 r. gościliśmy popularną scenarzystkę, producentkę filmową i pisarkę Ilonę Łepkowską. Autorka opowiadała o kulisach pracy przy produkcjach filmowych, o doborze oraz współpracy z aktorami. Nawiązała również do życia prywatnego, marzeń i planów literackich. Przy tej okazji wspomniano o wywiadzie-rzece Andrzeja Opali pt.: „ Ł jak Łepkowska” będący zapisem jego rozmowy ze scenarzystką. W 2016 roku wydała powieść obyczajową pt.: „Pani mnie z kimś pomyliła”. Miłośnikom jej talentu na pewno przypadnie do gustu najnowsza powieść „Idealna rodzina”, w której częściowo zawarła własne doświadczenia

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

23 sierpnia, 2021|

Pejzaże z Agnieszką Osiecką

Podczas lutowego spotkania członków DKK omawialiśmy książkę Zofii Turowskiej pt.: „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką”. Było to uzupełnienie obrazu znanej z serialu telewizyjnego słynnej, polskiej poetki, autorki popularnych i licznych tekstów piosenek. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na fragmenty niepublikowanych dotąd jej pamiętników, listów, oraz rodzinnych fotografii poetki.

1 marca, 2021|

Junior. Opiekun osób starszych.

W poniedziałek, 5 października br. w Porębie Żegoty odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzieci spotkały się z „Juniorem. Opiekunem osób starszych”, czyli psim bohaterem książki Barbary Gawryluk z wyjątkowej serii książek przedstawiających historie niezwykłych psów. Podczas spotkania  mówiliśmy o tym, co znaczy „być na medal”. Dyskutowaliśmy na temat osób starszych, samotnych i schorowanych dla których bliski kontakt z psem jest szczególnie ważny i niesie wiele radości.

5 października, 2020|

Arabska Żona

Tonya Valko jest autorką książki pt.: „Arabska Żona”, która była tematem dyskusji na spotkaniu członków DKK dla Dorosłych. Pomysł na omawianie tej książki narodził się po spotkaniu z Autorką, która gościła w Bibliotece w Kwaczale i opowiadała o kulturze Orientu. O tym jak potoczyły się losy głównej bohaterki książki, która wyjechała z mężem muzułmaninem do Libii musicie państwo przeczytać sami.

23 września, 2020|

Spotkanie autorskie z Edytą Świętek

Dnia 5.09.2020 członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w Narodowym Czytaniu gdzie tegoroczną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, oraz w spotkaniu autorskim z Edytą Świętek, autorkę bestsellerowych sag rodzinnych: „Spacer Aleją Róż”, „Nowe czasy”, „Grzechy młodości”.

5 września, 2020|

Reportaż „Widziałam” Marii Wernikowskiej

Uczestnicy spotkań DKK chętnie czytają reportaże. I tym razem omawialiśmy książkę o toczących się konfliktach zbrojnych i o życiu w ich cieniu. W reportażu „Widziałam”  Marii Wernikowskiej, mamy zbór kilku takich historii z różnych miejsc świata ogarniętych zarzewiem ognia. Jest więc Afganistan, Czeczenia, czy była Jugosławia. Wśród przyczyn konfliktu przewija się cały ogrom nieszczęść ludzkich, którym przyszło żyć  w piekle, które im ufundowali politycy.

4 marca, 2020|

Prawdziwy przyjaciel

W Bibliotece w Alwerni, w ramach DKK  dla dzieci rozmawialiśmy na temat wzajemnej pomocy i wspieraniu w trudnych chwilach swoich przyjaciół. Podstawą spotkania było opowiadanie Justyny Wacławik pt.: Prawdziwy przyjaciel”. Jest to niezwykle pouczająca historia, posiadająca walory edukacyjne, której bohaterami są leśne zwierzęta.

27 lutego, 2020|
Przejdź do góry