Dyskusyjny Klub Książki – DKK

Dyskusyjny Klub Książki – DKK2022-11-09T09:10:05+01:00

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających ze zbiorów bibliotecznych.

Celem jest wykreowanie mody na czytanie i zachęcenie czytelników do wypowiadania się na temat przeczytanych książek.


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w MGBP w Alwerni – spotkania 2 razy w miesiącu we wtorki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Filii MGBP w Porębie Żegoty – spotkania 2 razy w miesiącu w poniedziałki.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w MGBP w Alwerni – spotkanie raz w miesiącu w środę.

Relacje z ostatnich spotkań

Dzień Kropki!

15 września 2023 r.  w ramach DKK w Porębie Żegoty świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Punktem wyjścia zajęć bibliotecznych była książka Petera Reynoldsa pt.: ”Kropka”, o pokonywaniu własnych słabości oraz potrzebie akceptacji. Dopełnieniem bibliotecznego spotkania były różne aktywności z kropką w roli głównej. Nie zabrakło zabaw z książką interaktywną pt.: „Figle migle” oraz „Trzy kropki”.

22 września, 2023|

Monodram „Bóg, ja i pieniadze”

W Alwerni, 5 czerwca 2023 r. mieliśmy okazję obejrzeć monodram pt.: „Bóg, ja i pieniądze” autorstwa i reżyserii Macieja Wojtyszki. W roli głównej wystąpiła ceniona aktorka teatralna i filmowa Hanna Bieluszko, która wcieliła się w rolę troszkę zagubionej, ale jednocześnie mądrej i zaradnej emerytowanej nauczycielki. Monodram „Bóg, ja i pieniądze” to opowieść o miłości sprzed lat, o prawie do kierowania własnym życiem, o dokonywaniu wyborów i walce o marzenia. Spektakl pokazał jak los i przeznaczenie bywają przekorne i mogą zmienić bieg naszej przyszłości.

Spektakl odbył się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

7 czerwca, 2023|

Książka ma moc

XX Tydzień bibliotek był doskonałą okazją do zajęć z dziećmi w ramach DKK w Alwerni. Czytaliśmy opowiadanie Roccio Bonilla pt.: „Największa na świecie wieża z książek” Rozmawialiśmy o roli wyobraźni,  mocy czytania i o marzeniach, które się spełniają za sprawą dobrej książki.

25 maja, 2023|

Dzień Ziemi

Dnia 20 kwietnia 2023 r. w ramach DKK świętowaliśmy Dzień Ziemi. Czytaliśmy wierszyki o tematyce ekologicznej z książki Agnieszki Frączek pt. „Dobre obyczaje czyli z przyrodą za pan brat” oraz rozmawialiśmy o segregacji śmieci i sposobach bycia ekologicznym na co dzień.

20 kwietnia, 2023|

Wielkanocne pisanki

Zbliżające się święta były doskonałą okazją do rozmowy o obrządkach i zwyczajach wielkanocnych. W ramach DKK  w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Nadii Berkane pt.: Marysia i wielkanocne jaja”, w której główna bohaterka przygotowuje się do  Świąt Wielkanocnych i szuka czekoladowych jajeczek.

4 kwietnia, 2023|

Ostatni rozdział

W marcu w ramach DKK dla dorosłych omawialiśmy Katarzyny Kalisty „Ostatni rozdział”. Jest to debiut literacki autorki, składający się z przeplatających wydarzeń z przeszłości i teraźniejszości bohaterki, która rozstaje się z mężem i rozlicza z przeszłością. Historia smutna, jakich wiele w życiu, ale dająca możliwość dopisania czytającemu dalszej części i być może szczęśliwemu zakończeniu.

22 marca, 2023|

Bajki o słońcu

Dnia 16 marca w ramach DKK dla dzieci w Alwerni czytaliśmy „Bajki o słońcu” Elizy Piotrowskiej. Zajęcia nawiązywały do obchodzonego 18 marca Międzynarodowego Dnia Słońca. Oprócz korzyści płynących z energii słonecznej rozmawialiśmy o odkryciu Mikołaja Kopernika i słynnym powiedzeniu „wstrzymał słońce, ruszył ziemię”.

17 marca, 2023|

W świecie Arktyki

W ramach DKK, w bibliotece w Alwerni słuchaliśmy opowiadań z książek „Alfik uczy się pływać” D. Bedforda oraz „Niedźwiedź polarny” J. Desmonda. Dzieci poznały fascynującą opowieść o Biegunie Północnym, o trudnym życiu mieszkańców, o florze i faunie Arktyki i o zwyczajach niedźwiedzia polarnego.

28 lutego, 2023|

Dzień Kota

Światowy Dzień Kota był doskonałą okazją do zajęć z dziećmi w bibliotece w Porębie Żegoty w ramach DKK. Dzieci poznały kocie zwyczaje, dowiedziały się jak czytać z kociego ogona, dlaczego koty mruczą oraz uczestniczyły we wspólnym czytaniu książki J. Olejarczyk, H. Porter, M. Solodkaya „Kocham koty”.

22 lutego, 2023|

Przysłowiami za pan brat

21 lutego w ramach DKK dla dzieci w bibliotece w Porębie Żegoty czytaliśmy fragmenty książki Renaty Piątkowskiej pt.: „Z przysłowiami za pan brat”. Celem spotkania było uwrażliwienie małych czytelników na piękno języka polskiego oraz podkreślenie, że czytanie książek ma wpływ na poprawne posługiwanie się językiem ojczystym

21 lutego, 2023|

Klątwa ruin

W ramach styczniowego spotkania DKK dla dorosłych omawiano książkę Magdaleny Wali pt. „Klątwa ruin”. Książka zawiera idealne połączenie wydarzeń historycznych z przekazywaną z ust do ust legendą. Jest tajemnica, klątwa i miłość, która wszystko pokonuje. Czegóż chcieć więcej?

25 stycznia, 2023|

Basia i gotowanie

Dnia 5 stycznia 2023 r. w ramach DKK dla dzieci, w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Zofii Staneckiej pt.: „Basia i gotowanie”.  Była to okazja by porozmawiać o pomaganiu w kuchni i pomysłach na wspólne, rodzinne świętowanie.

7 stycznia, 2023|

O borsuku samotniku!

Dnia 24 listopada 2022 r. w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy opowiadanie Ewy Stadtmüller pt.: „O borsuku samotniku”, który przekonał się, że pomoc i bliskość przyjaciół jest w życiu nieoceniona i bardzo ważna. Rozmawialiśmy też o życiu i zwyczajach tych interesujących zwierzątek, które z natury prowadzą rodzinne i towarzyskie życie.

24 listopada, 2022|

Potop 39

Dnia 23 listopada 2022 r. członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w spotkaniu z pisarzem, publicystą i historykiem Kacprem Śledzińskim. Wykład był poświęcony kampanii wrześniowej 1939 z analizą ważniejszych wydarzeń i uwzględnieniem stosunków II RP z sąsiadami.

23 listopada, 2022|

Jak walczyć z lękami?

W ramach DKK w bibliotece w Porębie Żegoty słuchaliśmy wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej z tomiku ”Wiersze, że aż strach!” Utwory były pretekstem do rozmowy na temat lęków i koszmarów z naszej wyobraźni i sposobów radzenia sobie z nimi.

9 listopada, 2022|

Owoce dobre na wszystko

W czwartek, 20 października br. odbyło się spotkanie DKK dla dzieci w Alwerni. Rozmawiano o egzotycznych owocach i o przysmakach z polskiego sadu. Była to okazja do czytania wiersza D. Wawiłow pt.: „Daktyle” i do zabawy z interaktywną książką Elisy Gehin „Co to za smutna mina”.

20 października, 2022|

Przystań

W październiku na spotkaniu DKK  omawialiśmy powieść Mariki Krajniewskiej pt.: „Przystań”. Książka osadzona w realiach historycznych, jest literackim wspomnieniem i hołdem dla ludzi związanych z Warszawą i kamienicą przy ulicy Modlińskiej 257. Pod tym adresem znajdował się bowiem punkt konspiracyjny, skład broni  oddziału AK, ukrywano Żydów i tu też mieścił się teatr Leona Schillera. W czasie dyskusji nawiązano do innych znanych miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej.

5 października, 2022|

Narodowe Czytanie 2022

Dnia 3.09.2022 członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w Narodowym Czytaniu gdzie tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Czytali znani i lubiani aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego: Hanna Bieluszko i Tadeusz Zięba. Pieczę nad całością sprawowała Halina Jarczyk-skrzypaczka, aktorka teatralna, producenta muzyczna, realizatorka dżwięku i dyrektor artystyczny, a asystował jej grający na akordeonie Andrzej Włodarz.

3 września, 2022|

Monodram Andrzeja Roga

Dnia 19 sierpnia 2022 r. w ramach DKK w monodramie pt.: „Kamień na kamieniu” według powieści Wiesława Myśliwskiego wystąpił aktor i reżyser krakowskiego Teatru STU – Andrzej Róg, który wcielił się w rolę głównego bohatera, snującego opowieść o życiu, sprawach przyziemnych i duchowych. Akompaniował mu muzyk i akordeonista Jacek Hołubowski. W trakcie przedstawienia można było obejrzeć wiele zabawnych, jak i refleksyjnych scen. Spektakl dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19 sierpnia, 2022|

Kamień na kamieniu

Dnia 13 lipca 2022 członkowie DKK dla Dorosłych dyskutowali nad fragmentami książki W. Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Poznano rys biograficzny autora oraz dyskutowano nad zmianami zachodzącymi na polskiej wsi oraz tradycjach, które się jeszcze kultywuje. Było to spotkanie przygotowawcze do mającego się odbyć w sierpniu monodramu Andrzeja Roga przygotowanego na podstawie wyżej wymienionej książki Wiesława Myśliwskiego.

13 lipca, 2022|
Przejdź do góry