Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających ze zbiorów bibliotecznych.
Celem jest wykreowanie mody na czytanie i zachęcenie czytelników do wypowiadania się na temat przeczytanych książek.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w MGBP w Alwerni – spotkania 2 razy w miesiącu we wtorki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Filii MGBP w Porębie Żegoty – spotkania 2 razy w miesiącu w poniedziałki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w MGBP w Alwerni – spotkanie raz w miesiącu w środę.
Relacje z ostatnich spotkań
Bajki o słońcu
Dnia 16 marca w ramach DKK dla dzieci w Alwerni czytaliśmy „Bajki o słońcu” Elizy Piotrowskiej. Zajęcia nawiązywały do obchodzonego 18 marca Międzynarodowego Dnia Słońca. Oprócz korzyści płynących z energii słonecznej rozmawialiśmy o odkryciu Mikołaja Kopernika i słynnym powiedzeniu „wstrzymał słońce, ruszył ziemię”.
W świecie Arktyki
W ramach DKK, w bibliotece w Alwerni słuchaliśmy opowiadań z książek „Alfik uczy się pływać” D. Bedforda oraz „Niedźwiedź polarny” J. Desmonda. Dzieci poznały fascynującą opowieść o Biegunie Północnym, o trudnym życiu mieszkańców, o florze i faunie Arktyki i o zwyczajach niedźwiedzia polarnego.
Dzień Kota
Światowy Dzień Kota był doskonałą okazją do zajęć z dziećmi w bibliotece w Porębie Żegoty w ramach DKK. Dzieci poznały kocie zwyczaje, dowiedziały się jak czytać z kociego ogona, dlaczego koty mruczą oraz uczestniczyły we wspólnym czytaniu książki J. Olejarczyk, H. Porter, M. Solodkaya „Kocham koty”.
Przysłowiami za pan brat
21 lutego w ramach DKK dla dzieci w bibliotece w Porębie Żegoty czytaliśmy fragmenty książki Renaty Piątkowskiej pt.: „Z przysłowiami za pan brat”. Celem spotkania było uwrażliwienie małych czytelników na piękno języka polskiego oraz podkreślenie, że czytanie książek ma wpływ na poprawne posługiwanie się językiem ojczystym
Klątwa ruin
W ramach styczniowego spotkania DKK dla dorosłych omawiano książkę Magdaleny Wali pt. „Klątwa ruin”. Książka zawiera idealne połączenie wydarzeń historycznych z przekazywaną z ust do ust legendą. Jest tajemnica, klątwa i miłość, która wszystko pokonuje. Czegóż chcieć więcej?
Basia i gotowanie
Dnia 5 stycznia 2023 r. w ramach DKK dla dzieci, w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Zofii Staneckiej pt.: „Basia i gotowanie”. Była to okazja by porozmawiać o pomaganiu w kuchni i pomysłach na wspólne, rodzinne świętowanie.
O borsuku samotniku!
Dnia 24 listopada 2022 r. w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy opowiadanie Ewy Stadtmüller pt.: „O borsuku samotniku”, który przekonał się, że pomoc i bliskość przyjaciół jest w życiu nieoceniona i bardzo ważna. Rozmawialiśmy też o życiu i zwyczajach tych interesujących zwierzątek, które z natury prowadzą rodzinne i towarzyskie życie.
Potop 39
Dnia 23 listopada 2022 r. członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w spotkaniu z pisarzem, publicystą i historykiem Kacprem Śledzińskim. Wykład był poświęcony kampanii wrześniowej 1939 z analizą ważniejszych wydarzeń i uwzględnieniem stosunków II RP z sąsiadami.
Jak walczyć z lękami?
W ramach DKK w bibliotece w Porębie Żegoty słuchaliśmy wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej z tomiku ”Wiersze, że aż strach!” Utwory były pretekstem do rozmowy na temat lęków i koszmarów z naszej wyobraźni i sposobów radzenia sobie z nimi.
Owoce dobre na wszystko
W czwartek, 20 października br. odbyło się spotkanie DKK dla dzieci w Alwerni. Rozmawiano o egzotycznych owocach i o przysmakach z polskiego sadu. Była to okazja do czytania wiersza D. Wawiłow pt.: „Daktyle” i do zabawy z interaktywną książką Elisy Gehin „Co to za smutna mina”.
Przystań
W październiku na spotkaniu DKK omawialiśmy powieść Mariki Krajniewskiej pt.: „Przystań”. Książka osadzona w realiach historycznych, jest literackim wspomnieniem i hołdem dla ludzi związanych z Warszawą i kamienicą przy ulicy Modlińskiej 257. Pod tym adresem znajdował się bowiem punkt konspiracyjny, skład broni oddziału AK, ukrywano Żydów i tu też mieścił się teatr Leona Schillera. W czasie dyskusji nawiązano do innych znanych miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej.
Narodowe Czytanie 2022
Dnia 3.09.2022 członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w Narodowym Czytaniu gdzie tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Czytali znani i lubiani aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego: Hanna Bieluszko i Tadeusz Zięba. Pieczę nad całością sprawowała Halina Jarczyk-skrzypaczka, aktorka teatralna, producenta muzyczna, realizatorka dżwięku i dyrektor artystyczny, a asystował jej grający na akordeonie Andrzej Włodarz.
Monodram Andrzeja Roga
Dnia 19 sierpnia 2022 r. w ramach DKK w monodramie pt.: „Kamień na kamieniu” według powieści Wiesława Myśliwskiego wystąpił aktor i reżyser krakowskiego Teatru STU – Andrzej Róg, który wcielił się w rolę głównego bohatera, snującego opowieść o życiu, sprawach przyziemnych i duchowych. Akompaniował mu muzyk i akordeonista Jacek Hołubowski. W trakcie przedstawienia można było obejrzeć wiele zabawnych, jak i refleksyjnych scen. Spektakl dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kamień na kamieniu
Dnia 13 lipca 2022 członkowie DKK dla Dorosłych dyskutowali nad fragmentami książki W. Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Poznano rys biograficzny autora oraz dyskutowano nad zmianami zachodzącymi na polskiej wsi oraz tradycjach, które się jeszcze kultywuje. Było to spotkanie przygotowawcze do mającego się odbyć w sierpniu monodramu Andrzeja Roga przygotowanego na podstawie wyżej wymienionej książki Wiesława Myśliwskiego.
Tropiciele przyrody
W czerwcu br. w bibliotece w Alwerni, w ramach DKK słuchaliśmy opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Czterolistna koniczynka” ze zbioru „Plaster czarownicy i inne baśnie”. Poznawaliśmy tajniki otaczającej przyrody, świat owadów i kwiaty łąkowe.
Tysiąc szklanek herbaty
W maju członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w organizowanych przez bibliotekę warsztatach herbacianych, które prowadził Robert „Robb” Maciąg, podróżnik, autor książek m.in. „Tysiąc szklanek herbaty”, „Rowerem w stronę Indii”, czy „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”. Na spotkaniu prowadzący zaprezentował różne rodzaje i sposoby parzenia herbaty oraz opowiedział o odkrywaniu nowych smaków na całym świecie.
Spotkanie autorskie z Joanną Jax
Dnia 17 maja br. klubowicze z DKK dla Dorosłych uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Joanną Jax, która opowiadała o swojej twórczości, pasjach, o tym jak łączy pisarstwo z życiem osobistym. Było to niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników jej twórczości.
Gałązka jabłoni
W maju na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci czytały opowiadanie „Gałązka jabłoni” ze zbioru „Król Wichrów” o pięknie wypływającym nie z wyglądu ale… z serca.
Warto być sobą
W ramach DKK w bibliotece w Porębie Żegoty dzieci z uwagą wysłuchały książki pt.: „A ja nie chcę być księżniczką” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Jest to historia rezolutnej dziewczynki, która sprawiła, że w rodzinnym domu zapanowało wielkie zamieszanie. Uczestnicy zajęć zbudowali również „liczbowy” mur, ćwicząc przy tym liczenie.
Skrzydlaci przyjaciele
Na zajęciach czytelniczych w ramach DKK słuchaliśmy opowiadania Hanny Zdzitowieckiej pt. „Kto piękniejszy?”. Zajęcia poświęcone zostały poznawaniu rodzimych ptaków. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w zabawie z książką O. Cosneau „Co porabiasz?”