Dyskusyjny Klub Książki – DKK

Strona główna/Dyskusyjny Klub Książki – DKK
Dyskusyjny Klub Książki – DKK2022-11-09T09:10:05+01:00

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających ze zbiorów bibliotecznych.

Celem jest wykreowanie mody na czytanie i zachęcenie czytelników do wypowiadania się na temat przeczytanych książek.


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w MGBP w Alwerni – spotkania 2 razy w miesiącu we wtorki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Filii MGBP w Porębie Żegoty – spotkania 2 razy w miesiącu w poniedziałki.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w MGBP w Alwerni – spotkanie raz w miesiącu w środę.

Relacje z ostatnich spotkań

O borsuku samotniku!

Dnia 24 listopada 2022 r. w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy opowiadanie Ewy Stadtmüller pt.: „O borsuku samotniku”, który przekonał się, że pomoc i bliskość przyjaciół jest w życiu nieoceniona i bardzo ważna. Rozmawialiśmy też o życiu i zwyczajach tych interesujących zwierzątek, które z natury prowadzą rodzinne i towarzyskie życie.

24 listopada, 2022|

Potop 39

Dnia 23 listopada 2022 r. członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w spotkaniu z pisarzem, publicystą i historykiem Kacprem Śledzińskim. Wykład był poświęcony kampanii wrześniowej 1939 z analizą ważniejszych wydarzeń i uwzględnieniem stosunków II RP z sąsiadami.

23 listopada, 2022|

Jak walczyć z lękami?

W ramach DKK w bibliotece w Porębie Żegoty słuchaliśmy wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej z tomiku ”Wiersze, że aż strach!” Utwory były pretekstem do rozmowy na temat lęków i koszmarów z naszej wyobraźni i sposobów radzenia sobie z nimi.

9 listopada, 2022|

Owoce dobre na wszystko

W czwartek, 20 października br. odbyło się spotkanie DKK dla dzieci w Alwerni. Rozmawiano o egzotycznych owocach i o przysmakach z polskiego sadu. Była to okazja do czytania wiersza D. Wawiłow pt.: „Daktyle” i do zabawy z interaktywną książką Elisy Gehin „Co to za smutna mina”.

20 października, 2022|

Narodowe Czytanie 2022

Dnia 3.09.2022 członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w Narodowym Czytaniu gdzie tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Czytali znani i lubiani aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego: Hanna Bieluszko i Tadeusz Zięba. Pieczę nad całością sprawowała Halina Jarczyk-skrzypaczka, aktorka teatralna, producenta muzyczna, realizatorka dżwięku i dyrektor artystyczny, a asystował jej grający na akordeonie Andrzej Włodarz.

3 września, 2022|

Monodram Andrzeja Roga

Dnia 19 sierpnia 2022 r. w ramach DKK w monodramie pt.: „Kamień na kamieniu” według powieści Wiesława Myśliwskiego wystąpił aktor i reżyser krakowskiego Teatru STU – Andrzej Róg, który wcielił się w rolę głównego bohatera, snującego opowieść o życiu, sprawach przyziemnych i duchowych. Akompaniował mu muzyk i akordeonista Jacek Hołubowski. W trakcie przedstawienia można było obejrzeć wiele zabawnych, jak i refleksyjnych scen. Spektakl dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19 sierpnia, 2022|

Kamień na kamieniu

Dnia 13 lipca 2022 członkowie DKK dla Dorosłych dyskutowali nad fragmentami książki W. Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Poznano rys biograficzny autora oraz dyskutowano nad zmianami zachodzącymi na polskiej wsi oraz tradycjach, które się jeszcze kultywuje. Było to spotkanie przygotowawcze do mającego się odbyć w sierpniu monodramu Andrzeja Roga przygotowanego na podstawie wyżej wymienionej książki Wiesława Myśliwskiego.

13 lipca, 2022|

Tropiciele przyrody

W czerwcu br. w bibliotece w Alwerni, w ramach DKK słuchaliśmy opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Czterolistna koniczynka” ze zbioru „Plaster czarownicy i inne baśnie”. Poznawaliśmy tajniki otaczającej przyrody, świat owadów i kwiaty łąkowe.

9 czerwca, 2022|

Tysiąc szklanek herbaty

W maju członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w organizowanych przez bibliotekę warsztatach herbacianych, które prowadził Robert „Robb” Maciąg, podróżnik, autor książek m.in. „Tysiąc szklanek herbaty”, „Rowerem w stronę Indii”, czy „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę”. Na spotkaniu prowadzący zaprezentował różne rodzaje i sposoby parzenia herbaty oraz opowiedział o odkrywaniu nowych smaków na całym świecie.

27 maja, 2022|

Spotkanie autorskie z Joanną Jax

Dnia 17 maja br. klubowicze z DKK dla Dorosłych uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Joanną Jax, która opowiadała o swojej twórczości, pasjach, o tym jak łączy pisarstwo z życiem osobistym. Było to niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników jej twórczości.

17 maja, 2022|

Gałązka jabłoni

W maju na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci czytały opowiadanie „Gałązka jabłoni” ze zbioru „Król Wichrów” o pięknie wypływającym nie z wyglądu ale… z serca.

12 maja, 2022|

Warto być sobą

W ramach DKK w bibliotece w Porębie Żegoty dzieci z uwagą wysłuchały książki pt.: „A ja nie chcę być księżniczką” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Jest to historia rezolutnej dziewczynki, która sprawiła, że w rodzinnym domu zapanowało wielkie zamieszanie. Uczestnicy zajęć zbudowali również „liczbowy” mur, ćwicząc przy tym liczenie.

28 kwietnia, 2022|

Skrzydlaci przyjaciele

Na zajęciach czytelniczych w ramach DKK słuchaliśmy opowiadania Hanny Zdzitowieckiej pt. „Kto piękniejszy?”. Zajęcia poświęcone zostały poznawaniu rodzimych ptaków. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w zabawie z książką O. Cosneau „Co porabiasz?”

21 kwietnia, 2022|

Witamy w białej Afryce

Po powieściach obyczajowych przyszła kolej na reportaż. Im bliżej wakacji tym coraz częściej zastanawiamy się gdzie wyjechać by odkryć ciekawe oraz urokliwe miejsca. Książka Wojciecha Rogali „Witamy w białej Afryce” porusza współczesne problemy mieszkańców egzotycznej Namibii, która jest mało znanym dla nas Polaków krajem. Najwięcej emocji na spotkaniu wzbudziły opisane w książce ciemne karty historii, związane z ludobójstwem. Książka dla pasjonatów historii i polityki. Być może warto poznać ten urokliwy i piękny kraj.

6 kwietnia, 2022|

W świecie baśni

W ramach DKK czytaliśmy i wymienialiśmy się opiniami na temat baśni „Trzy świnki”, której głównym przesłaniem jest pracowitość gwarantująca bezpieczne i szczęśliwe życie.

4 kwietnia, 2022|

Nauczycielka

Dnia 9 lutego br. na spotkaniu członków klubu DKK dla Dorosłych omawiano książkę austriackiej pisarki Judith W. Taschler pt.: „Nauczycielka”. Książka godna polecenia, ukazująca wpływ środowiska rodzinnego na osobowość człowieka i poczucie własnej wartości. Jest tutaj miłość, wzajemna fascynacja, tajemnicze zniknięcie, bolesne wspomnienia i samotność.

9 lutego, 2022|

Nadchodzi zima!

Dnia 18.11.2021 r. odbyło się w Alwerni spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Czytaliśmy opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej pt.: „Zimowe mieszkanie burego misia” i poznawaliśmy zwierzęta, które zapadają w sen zimowy. Była również zabawa z interaktywną książką Agnieszki Elbanowskiej pt. „Cześć i czołem”.

19 listopada, 2021|

Kto ty jesteś? Polak mały!

Dnia 9 listopada br. w Porębie Żegoty odbyło się spotkanie DKK dla dzieci. Zajęcia związane były z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Polak mały- symbole narodowe” oraz czytaliśmy legendy o powstaniu państwa polskiego o Lechu, Czechu i Rusie.

17 listopada, 2021|

O sójce, która za morze się wybierała

W dniu 21.10.2021 odbyło się spotkanie członków DKK dla dzieci. Czytano opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej „Jak sójka za morze się wybierała” oraz wiersza Jana Brzechwy pt. „Sójka”. Tematem wiodącym była pomoc zwierzętom w przetrwaniu nadchodzącej zimy.

21 października, 2021|

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Dnia 17 września br. członkowie DKK dla Dorosłych wzięli udział w spotkaniu autorskim z Ałbeną Grabowską, która świetnie przybliżyła całą swoją twórczość. Opowiadała  o początkach pisania i łączeniu swojej pasji pisarskiej z życiem zawodowym oraz rodzinnym. Ałbena Grabowska zdobyła szerokie grono czytelników, jest jedną z najlepiej czytanych pisarek polskiej literatury współczesnej.

17 września, 2021|
Przejdź do góry