Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany do czytelników korzystających ze zbiorów bibliotecznych.
Celem jest wykreowanie mody na czytanie i zachęcenie czytelników do wypowiadania się na temat przeczytanych książek.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w MGBP w Alwerni – spotkania 2 razy w miesiącu we wtorki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Filii MGBP w Porębie Żegoty – spotkania 2 razy w miesiącu w poniedziałki.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych w MGBP w Alwerni – spotkanie raz w miesiącu w środę.
Relacje z ostatnich spotkań
Zarozumiała łyżeczka!
W czerwcu, w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy opowiadanie o życzliwości i uprzejmości dla innych Elżbiety Szeptyńskiej pt. „Zarozumiała łyżeczka”. Opowiadaliśmy również o swoich ulubionych bohaterach książkowych i planach wakacyjnych z ciekawą lekturą.
Aniołowie kochania
Dnia 5 czerwca 2025 r. odbył się wyjątkowy wieczór z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pt.”Aniołowie kochania”. Na scenie wystąpiły aktorki Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie: Dorota Pomykała i Teresa Budzisz-Krzyżanowska, a towarzyszyła skrzypaczka pani Halina Jarczyk. Spotkanie na żywo aktorek o takiej renomie to prawdziwe wydarzenie dla miłośników poezji.
Artystki obdarzone niezwykle silnymi głosami dały fenomenalny popis prezentując utwory Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej często zwanej „poetką miłości”. Romantyczny repertuar został podkreślony jeszcze poprzez wspaniałą grę na skrzypcach pani Haliny Jarczyk, która rozpoczęła recital od pieśni Mieczysława Karłowicza.
Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rzecz o sile przyjaźni!
3 czerwca w Bibliotece w Porębie Żegoty odbyło się ostatnie już w tym roku szkolnym spotkanie DKK dla dzieci. Tym razem sięgnęliśmy po książkę Natalii Hermansy o sympatycznym kotku pt. „Popa, zaskroniec i siła przyjaźni”. Opowieść ta wzbogaciła naszą wiedzę o różne ciekawostki z życia zwierząt oraz roślin i była też kolejnym przykładem na to, że warto w siebie wierzyć. Na zakończenie spotkania dzieci kolorowały postacie z poznanej opowieści.
Szczęśliwy płaszcz koziołka.
W ramach DKK dla dzieci, w maju czytaliśmy opowiadania Toma Percivala „Szczęśliwy płaszcz Koziołka”. To przepiękna opowieść ucząca czym jest empatia, bezinteresowność oraz pomaganie innym. Historia tytułowego Koziołka daje przykład jak ważne w życiu jest bycie dobrym człowiekiem oraz, że najlepszą receptą na szczęście jest dobroć.
Dlaczego morze jest słone?
Dnia 14 kwietnia 2025 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci w Porębie Żegoty. Tematem zajęć było zasolenie mórz. Estońska baśń mówi, że na dnie morza znajduje się młynek, z którego wydobywa się sól, a jak jest naprawdę? W tajniki wiedzy o morzu wprowadziła uczestników zajęć książka – „Leksykon juniora. Wszystko o morzu”. Okazuje się, że zasolenie wody można wytłumaczyć również naukowo.
Zajączek, który pokonał strach
Dnia 27.03.2025 r. w ramach DKK dla dzieci z Alwerni czytaliśmy opowiadanie Nicoli Kinnear pt. „Odwagi zajączku”. Dzieci były zachwycone przepiękną opowieścią o strachu, odwadze i przyjaźni. Historia zajączka pokazała po raz kolejny, że przyjaźń jest w stanie pokonać największy lęk i własne słabości.
Biały wilk
Dnia 10 marca 2025 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci w bibliotece w Porębie Żegoty. Tematem spotkania były baśnie hiszpańskie. Czytaliśmy „Białego wilka” ze zbioru pt. „Baśnie z czterech stron świata”. Wszystkich obecnych urzekła historia pasterki, która w zamian za swoje poświęcenie otrzymała miłość i przyjaźń.
Fajniej jest we dwoje!
Dnia 27.02.2025 r. w ramach DKK dla dzieci z Alwerni czytaliśmy opowiadanie Michelle Courtney pt.: „Fajniej jest we dwoje”. Rzecz o wspaniałej przyjaźni, która mimo odmienności ma siłę przetrwania, daje radość, rozwija empatię i powoduje, że każdy czuje się doceniony i ważny.
Mowa klejnotów
Dnia 10 lutego br. w ramach DKK dla dzieci z Poręby Żegoty omawialiśmy baśń francuską pt.” Mowa klejnotów”. Przy okazji dzieci poznały zwyczaje i kulturę Francji, jej stolicę oraz symbole państwowe. Nie zabrakło informacji o najważniejszych zabytkach i znanych ludziach pochodzących z tego pięknego kraju.
Magiczne słowa.
Dnia 13 stycznia 2025 r. w ramach DKK dla dzieci w Porębie Żegoty czytaliśmy bajeczkę „Kubuś Puchatek. Magiczne słowo”, w której główny bohater próbuje przypomnieć sobie co się mówi, gdy ktoś robi dla nas coś miłego lub nam bezinteresownie pomaga. Była to okazja by porozmawiać o tym, jak ważne jest pamiętanie o magicznych słowach: „dziękuję”, „przepraszam” i „proszę”.
Opowieści pod choinkę!
W poniedziałek, 16 grudnia 2024 r. w ramach DKK dla dzieci w bibliotece w Porębie Żegoty czytaliśmy książkę Ewy Stadtmüller pt. „Najpiękniejsze opowieści pod choinkę”. Opowiadania o nadchodzących świętach były doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o tradycjach świątecznych, jak również o tym, co znaczy sprawiać radość innym i czy Święta Bożego Narodzenia mogą trwać cały rok.
Jeż nieśmiałek!
Dnia 5 listopada 2024 r. w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy opowiadanie Katy Hudson pt.” Śmiały plan jeża nieśmiałka”. Przepięknie ilustrowana książeczka o nabieraniu pewności siebie, budowaniu własnej wartości i realizowaniu marzeń dzięki pomocy dobrych przyjaciół.
Misia Marysia piecze ciasto!
W poniedziałek, 25 listopada br. w bibliotece w Porębie Żegoty, w ramach DKK dla Dzieci świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Przypomnieliśmy sobie postacie misiów występujących w książkach dla dzieci: Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Colargola, Baloo, Yogi, niedźwiedzia Wojtka i niezapomnianego Czarnego Noska. Czytaliśmy również opowiadanie Nadii Berkane „Misia Marysia piecze ciasto”. Spotkanie sprawiło wszystkim uczestnikom wiele radości.
Granatowy 44
W październiku na spotkaniu DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę Grzegorza Kalinowskiego pt. „Granatowy 44”. Jest to powieść historyczna dla zwolenników sensacji i przygody. Autor połączył fakty dot. powstania warszawskiego z fikcją literacką. Bardzo dobra, ciekawa fabuła, świetny kryminał retro na tle bolesnych i tragicznych wydarzeń wojennej Warszawy. Polecamy!
Niesforne ziarenko!
Dnia 28 października 2024 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci w Porębie Żegoty. Czytaliśmy książkę Johna Jory pt.”Niesforne ziarenko”. To niezwykle urocza opowieść o nawiązywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi, o dobrym wychowaniu i empatii do drugiego człowieka.
Wyścig po złoto!
Dnia 24 października 2024 r. w ramach DKK dla dzieci w bibliotece w Alwerni czytaliśmy opowiadanie Katy Hudson pt.: „Wyścig po złotego żołędzia”. To piękna historia o przyjaźni, współpracy, wzajemnej pomocy, które są ważniejsze niż osobiste sukcesy i zaszczyty. Książkę polecamy wszystkim dzieciom, by zrozumiały, że nie zawsze trzeba być najlepszym i zwyciężać za wszelką cenę.
Spotkanie z Janem Melą!
Dnia 27 września 2024 r. gościliśmy pisarza, podróżnika i działacza społecznego Jana Melę. Opowiadał on o dzieciństwie, młodości, o chwilach zwątpienia po wypadku, podkreślając rangę wsparcia rodziny i przyjaciół. Zgromadzona publiczność z ciekawością słuchała podróżnika udowadniającego, że wszelkie ograniczenia tkwią tylko w naszej głowie. Jeżeli się ma cel, zainteresowania i pasję można dokonać niemożliwego oraz przekroczyć własne granice. Całość wykładu uzupełniona została przez prezentację multimedialną dotyczącą dzieciństwa podróżnika, jego wypraw oraz przebytych podróży.
Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Książki nie mają skrzydeł…
W dniu 20 czerwca 2024 roku odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w bibliotece w Porębie Żegoty. Tematem dyskusji była książka Brynne Barnesa pt.: „Książki nie mają skrzydeł” z pięknymi ilustracjami Rogerio Coehlo. Już sam tytuł naszej lektury pobudzał do myślenia. Podczas rozmowy dzieci doszły do wniosku, że książki na półkach w bibliotece, księgarni czy pokoju to tylko rzeczy. A każda książka „żyje” i „dostaje skrzydeł” dopiero wtedy, gdy ją otworzymy i zaczniemy czytać.
Jesteśmy rodziną!
W ramach kwietniowego DKK dla dzieci z Poręby Żegoty czytaliśmy książkę Sandro Natalini pt. „Jesteśmy rodziną”. Pięknie ilustrowana pozycja stała się wstępem do dyskusji nad obrazem szczęśliwej rodziny, czyli takiej gdzie mimo różnych odmienności panuje zrozumienie i szacunek.
Obca kobieta!
Kwietniowe spotkanie DKK dla dorosłych poświęciliśmy książce Magdaleny Majcher pt.”Obca Kobieta”. Autorka w wielu swoich utworach podejmuje społecznie ważne tematy, gdzie niejednokrotnie decyduje za człowieka ślepy los. „W obcej kobiecie” występuje trudna relacja matki i córki bez więzi krwi. Ta poruszająca powieść skłania do wielu refleksji nad życiem i nad tym jak nim kierujemy, i jakie z tego wynikają konsekwencje.