MGBP w Alwerni zaprasza na wystawę pt. „Lanckorona – Retrospekcja rok 2011” – fotografie Tomasza Dębowskiego. Cofamy się do sierpnia roku 2011, gdzie po zakupie pierwszego aparatu jakim był kompaktowy Nikon Coolpix S3000, zostają podjęte przez autora pierwsze kroki w fotografii. Wystawa prezentuje zdjęcia bardzo wyjątkowego i urokliwego miejsca jakim jest Lanckorona, na skalę nie tylko Małopolski ale i Polski. Możemy sami dostrzec zmiany, jakie Lanckorona przeszła przez ostatnie trzynaście lat.

Tomasz Dębowski – pochodzi z Kamienia w gminie Czernichów, człowiek wielu pasji jak mówią o nim jego znajomi. Przez ostatnie lata związany był z branżą spawalniczą stali nierdzewnych. Interesuje się fotografią jak również podróżami, turystyką, historią, kolekcjonerstwem i spawaniem artystycznym. Debiutował on w marcu tego roku wystawą pt. „Rzym” w MGBP w Alwerni, która obecnie jest prezentowana w innych bibliotekach Małopolski. Następnie powstała wystawa „TSS Stefan Batory – Ostatni Polski Transatlantyk. Wystawa eksponatów ze zbiorów Tomasza Dębowskiego”. Prezentowana ona była w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej.

Lanckorona – To niegdyś królewskie miasto, swoją nazwę wywodzi z języka niemieckiego, którym posługiwali się okoliczni osadnicy. Rozszyfrowując nazwę otrzymamy najpierw – „kraj” wprost z niemieckiego „land” oraz „korona” z „krone”. Druga teoria głosi, że nazwa wywodzi się od niemieckiego rodu rycerskiego – Landeskorone, który posiadał wiele majątków w województwie dolnośląskim. Lanckorona to niewielka miejscowość położona nad rzeką Skawinką, 30 km na południe od Krakowa. Słynie ze swojej drewnianej zabudowy, uroczych kawiarni oraz sielskiego klimatu. Zwana jest również Miastem Aniołów.