4 listopada 2022 r. w Domu Ludowym w Kwaczale odbył się wykład Pani Ewy Ryłko pt. „Nasze małe ojczyzny – za co je kochamy i jak je budujemy” w ramach projektu  realizowanego przez Stowarzyszenie Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały pt. „Kapitan Józef hr. Patelski patriota, bohater walk o niepodległość”. 

Tematem prelekcji była mała ojczyzna czyli przestrzeń geograficzna, społeczna i kulturowa, w której żyjemy, zbieramy swoje doświadczenia życiowe i z którą jesteśmy związani emocjonalnie. W trakcie wykładu Pani Ewa Ryłko podkreśliła, że nasze małe ojczyzny pełnią dla każdego z nas ważne role – uczą nas przez całe życie, zapewniają bezpieczeństwo i poczucie odrębności, pozwalają się nam rozwijać  i czerpać ze wspólnych zasobów kulturowych. Wykład nawiązywał również do nadchodzącego Święta Niepodległości 11 listopada.

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił duet fortepianowo – wokalny oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały.

W spotkaniu wzięli udział Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja – Szpila oraz radny powiatowy Leszek Kukla.

Dr Ewa Ryłko – psycholog i socjolog, specjalistka w zakresie badań opinii społecznej i rynku, prowadzi Studio Badań Marketingowych Profile. Wieloletni pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt „Kapitan Józef hr. Patelski z Kwaczały patriota, bohater walk o niepodległość” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Alwernia.