18 listopada 2022 r. w Domu Ludowym w Kwaczale odbył się kolejny wykład Pani Ewy Ryłko w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały pt. „Kapitan Józef hr. Patelski patriota, bohater walk o niepodległość”.

Pani Ewa zaprezentowała wykład pt. „Rola pamięci zbiorowej, wzorów osobowych i wiedzy historycznej w patriotyzmie lokalnym”. W swojej prelekcji podkreśliła jak ważna jest pamięć o naszych rodzimych bohaterach, który zapisali się na kartach historii kraju oraz lokalnych społeczności. Ponad to pamięć o historii regionu, wzorach osobowych naszych małych ojczyzn jest bardzo ważnym elementem patriotyzmu lokalnego.

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewniła Artystyczna Grupa Wokalna  GAMA działająca przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni.

Dr Ewa Ryłko – psycholog i socjolog, specjalistka w zakresie badań opinii społecznej i rynku, prowadzi Studio Badań Marketingowych Profile. Wieloletni pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt „Kapitan Józef hr. Patelski z Kwaczały patriota, bohater walk o niepodległość” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Alwernia.