Dnia 31 maja 2023 r. odbyły się 2 spotkania ze znanym polarnikiem, podróżnikiem i pisarzem Markiem Kamińskim. Uczestniczyli w nim uczniowie SP w Alwerni i Poręby Żegoty oraz sympatycy turystyki górskiej.

Sławny podróżnik opowiadał o swoich fascynacjach podróżami, o zdobytych szczytach, o szacunku do natury i odpowiedzialności w trakcie wypraw. Podkreślał rangę marzeń i upór w ich realizacji. Wspominał wyprawę z Jaśkiem Melą, wielki trud, osłabienie fizyczne, ale i radość podczas zdobywania biegunów. Pojawił się również aspekt ekologii i problemów gospodarczych świata oraz troska o przyszłość człowieka jako gatunku.  Na spotkaniu można było zakupić książki Marka Kamińskiego. Każdy uczestnik mógł zamienić z nim kilka słów, poprosić o autograf i wspólną fotografię.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Literackie spotkania (i nie tylko…) w Gminie Alwernia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.

Marek Kamiński jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku. Autor wielu książek m.in. „Trzeci biegun”, „Wyprawa”, „Marek-chłopiec, który miał marzenia”, „Moje bieguny” czy „Warto podążać za marzeniami”. W roku 1996 założył Fundację Marka Kamińskiego, która zajmuje się realizowaniem projektów społecznych, skierowanych do wybranych grup potrzebujących, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. W ramach Fundacji organizuje Europejskie Obozy Zdobywców Biegunów dla dzieci chorych, niepełnosprawnych i w trudnej sytuacji życiowej.