Dnia 8 10. 2023 r. odbył się konkurs literacko-kulinarny o tytuł „Porębski Mistrz Pizzy”. Honorowy patronat nad konkursem objęła Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila, a organizatorami byli: MGBP im. Janiny Rogalskiej w Alwerni, Filia MGBP w Porębie Żegoty, Koło Gospodyń Wiejskich „Porębianie” z Poręby Żegoty i Stowarzyszenie na Rzecz Poręby Żegoty.

W konkursie udział wzięło 6 zespołów rodzinnych, składających się z 3 osób (osoba dorosła+2 dzieci). Do konkursu zgłoszone zostały następujące drużyny: „SkoczoMocni”, „Klaudia i dzieciaki”, Pizza Girls”, „Niezłe ziółka, „Porębskie diabliki”, i „Sąsiadki z Potoku”. Każdy zespół własnoręcznie napisał przepis na potrawę swojej babci oraz wykonał do niego ilustracje. Z tak przygotowanych przepisów powstała mini książka kucharska. Była to część literacka. W części kulinarnej na bazie dostępnych produktów drużyny przygotowały pizzę wg własnego pomysłu. Jury oceniało m.in. pomysłowość, walory artystyczne, pracę w zespołach, podanie i smak.

Gościem specjalnym był mistrz sztuki kulinarnej, finalista programu „MasterChef” Mariusz Szwed, który nie tylko doskonale prowadził konkurs, ale też udzielał ogólnych wskazówek dot. przygotowania pizzy.

Jury w składzie: Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila, Zofia Grondalczyk prezes Stowarzyszenia na Rzecz Poręby Żegoty i MasterChef Mariusz Szwed wytypowało zwycięzców.

Pierwsze miejsce i tytuł „Porębski Mistrz Pizzy zdobyła drużyna „Porębskie Diabliki” w składzie: Ewelina Szymeczko, Agata Szymeczko oraz Wiktor Książek). Drugie miejsce przypadło zespołowi „Niezłe Ziółka” reprezentowane przez Annę Biel, Różę Rozpądek, Szymona Rozpądek), a trzecie zajął team „Pizza Girls” składający się z Iwony Warchoł, Elizy Warchoł i Kamili Hapek).

W organizację konkursu zaangażowali się też członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Porębianie”, którzy przygotowali różnorodne produkty, ciasto na pizze i mocno kibicowali drużynom, ponadto zadbali o zgromadzoną publiczność serwując pizze o różnych smakach.

Konkurs odbywał się podczas pikniku integracyjnego mieszkańców Poręby Żegoty na których czekały też inne atrakcje, a mianowicie konkurencje sportowe prowadzone przez członka Zarządu Powiatu Chrzanowskiego Przemysława Rejdycha, wystawa malarstwa Karoliny Starnowskiej, dmuchańce, poczęstunek i zabawa taneczna.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w organizacji imprezy.

Konkurs literacko-kulinarny organizowany był w ramach projektu „Literackie spotkania (i nie tylko…) w Gminie Alwernia”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Alwernia.