Dnia 10 października 2023 r. w sali OSP w Alwerni odbył się Gminny Dzień Seniora. Organizatorami spotkania byli: Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Alwerni im. Janiny Rogalskiej oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni.

Życzenia zdrowia, radości oraz optymizmu na każdy dzień dla Szanownych Seniorów złożyła Pani Burmistrz Beata Nadzieja – Szpila. Tegoroczne obchody Dni Seniora zaszczycił również swoją obecnością Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita. Radę Miejską w Alwerni reprezentował Przewodniczący Rady Pan Tomasz Tomaszewski.

Gościem specjalnym wydarzenia był Jacek Wójcicki – znany i lubiany krakowski aktor, śpiewak i muzyk. Występował m.in. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, kabarecie Olgi Lipińskiej oraz w programie dla dzieci pt. Budzik. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o tenorowej barwie grał w takich filmach jak „Lista Schindlera” S. Spielberga, czy „Ostatni dzwonek” M. Łazarkiewicza. Zgromadzona publiczność usłyszała w jego wykonaniu najpiękniejsze piosenki i ponadczasowe przeboje. Uczestnicy spotkania gorącymi oklaskami nagrodzili artystę za wyjątkowy i wzruszający recital. Towarzyszyła mu skrzypaczka, kierownik muzyczny Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie Halina Jarczyk, która zachwyciła grając fragment „Skrzypka na dachu”.
Biblioteka w Alwerni przygotowała również atrakcję – loterię z niespodziankami w postaci książek i zakładek specjalnie zaprojektowanych na tę okazje. Tegorocznym obchodom Gminnego Dnia Seniora towarzyszyła również wyjątkowa wystawa pt. „30 lat minęło…Alwernia w obiektywie Kazimierza Krańskiego”, obejmująca fragment bogatych zbiorów fotografa, od momentu uzyskania praw miejskich przez Alwernię do czasów współczesnych. Autor wystawy został uhonorowany statuetką za zasługi w dokumentowaniu życia społecznego miasta i gminy Alwernia. Uczestnicy imprezy mieli jeszcze jedną niespodziankę, a mianowicie otrzymali egzemplarz świeżo wydanej monografii Alwerni autorstwa Moniki Bachowskiej. Treść książki uzupełniły archiwalne zdjęcia pochodzące ze zbiorów muzealnych i prywatnych archiwów mieszkańców Alwerni. W trakcie Gminnego Dnia Seniora nie zabrakło wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych, podczas którego akompaniował Damian Czak.

Gminny Dzień Seniora odbył się w ramach projektu „Literackie spotkania (i nie tylko…) w Gminie Alwernia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.