W dniach 8-15 maja 2023 r. pod hasłem: „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” świętowaliśmy Tydzień Bibliotek. W MGBP oraz filiach bibliotecznych gminy Alwernia zorganizowano szereg imprez dla czytelników.
W Alwerni odbyły się zajęcia z przedszkolakami, podczas których przekazano dzieciom ogólne zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, objaśniono pojęcia: biblioteka i karta czytelnika oraz przedstawiono proces wypożyczania książek do domu. Przedszkolaki wysłuchały również opowiadania pt.: „Największa na świecie wieża z książek” autorstwa Roccio Bonilla. Na jego podstawie rozmawiano o roli książki w życiu człowieka i wymieniano zalety ich czytania. Na koniec zajęć wspólne układano wieżę z książek.
W bibliotece w Kwaczale uczniowie klasy drugiej wzięli udział w zajęciach pt.: „W krainie baśni i bajek”, które poprowadziła studenta pedagogiki UP w Krakowie Kinga Opalińska. Przypomniała ona niezwykłe przygody „Złotowłosej i trzech misiów”. Nie zabrakło także zabawy na świeżym powietrzu jak i wyzwań wymagających kreatywnego myślenia. Na pamiątkę spotkania każdy otrzymał pamiątkowe słoneczko. Z kolei 10 maja br. na zajęciach z przedszkolakami omawiano wierszyki Wiesława Drabika z książki „Mój ogródek”, grano w kalambury, a na koniec dzieci wykonały pamiątkowe ramki z własnoręcznie zebranymi na łące kwiatami.
W Bibliotece w Grojcu zorganizowano dla przedszkolaków zajęcia literacko-plastyczne. Najmłodsi czytelnicy poznali regulamin biblioteki i zasady korzystania ze zbiorów. Rozmowa o szacunku do książki była doskonałym wstępem do czytania opowiadania Ewy Stadtmüller o tym jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę i organizował wypożyczalnię książek dla mieszkańców lasu. Na zajęciach plastycznych przedszkolaki wykonywały ilustracje, z których docelowo powstała książka pt.: Moja, Twoja, Nasza Biblioteka”, będąca pamiątką z Tygodnia Bibliotek 2023.
W Okleśnej dzieci zaproszono na edukacyjny spacer przyrodniczy pt. „Z książką w naturę”. Przedszkolaki wyposażone w „Atlas dzikich kwiatów” i „Leksykon przyrodniczy. Kwiaty polne i leśne” oraz lupy stały się wnikliwymi obserwatorami natury, poznając i utrwalając sobie nazwy i wygląd spotkanych na łąkach roślin. Zwieńczeniem spaceru były przepiękne witraże stworzone z żywych kwiatów.
Dodatkowo w Okleśnej i Regulicach odbyły się spotkania autorskie z prozaikiem, scenarzystą i autorem książek dla dzieci Łukaszem Dębskim.
W Regulicach zajęcia odbyły się przy udziale przedszkolaków z „Dziecięcej Akademii”. Autor opowiadał im o powstawaniu swoich książek i ilustracjach, które wykonuje jego żona Anna Kaszuba-Dębska. Przedszkolaki czynnie brały udział w rozwiązywaniu wierszowanych zagadek o literkach, czytanych przez autora z książki pt. „Literozagadki”. Każda literka alfabetu skrupulatnie była zapisywana na tablicy w narysowanym pociągu. W wyniku tej literackiej zabawy powstał pociąg z literkami. W ten sposób dzieci nie tylko się doskonale bawiły, ale też utrwalały alfabet. Na zakończenie można było zdobyć autograf pisarza oraz zakupić jego książkę.
W Okleśnej w spotkaniu z Łukaszem Dębskim uczestniczyli uczniowie klas od I do IV SP. Autor opowiadał o swojej twórczości i o niezwykłych miejscach, które znalazły odzwierciedlenie w tematyce jego książek. Pisarz zachęcił dzieci do uczestnictwa w zabawie detektywistycznej, która wymagała wnikliwego słuchania oraz przysporzyła niemało emocji. Do rywalizacji przystąpiły także przedstawicielki grona pedagogicznego, które zmagały się w czytaniu na czas jednego z wierszy autora.
Tydzień Bibliotek świętowano również w Porębie Żegoty, gdzie uczestnicy po wysłuchaniu opowiadania Ewy Stadtmüller pt.: „Piracka zagadka” znaleźli butelkę z wiadomością i wybrali się na wyprawę w poszukiwaniu ukrytego skarbu. Aby dotrzeć do tajemniczej skrzyneczki dzieci musiały wykonać szereg zadań, które wymagały od dzielnych poszukiwaczy przygód nie tylko sprawności fizycznej (podskoki), niezłego oka (rzuty kulą do celu), ale przede wszystkim… dobrego humoru. Tego na szczęście nikomu nie brakowało!
Tydzień bibliotek dobiegł końca, mamy nadzieję, że poprzez zabawę wszyscy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.