Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni  po raz kolejny otrzymała dotację w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Partnerstwo dla książki.

W 2023 r. realizować będziemy projekt „Literackie spotkania (i nie tylko…) w Gminie Alwernia”, który otrzymał dofinansowanie w kwocie 37 500 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz  12 500  zł z Gminy Alwernia.

W ramach tych środków MGBP w Alwerni wraz z filiami zorganizuje szereg  literackich i kulturalnych wydarzeń, adresowanych do dzieci, młodzieży i osób dorosłych w tym 60 plus. Będą to m.in. spotkania literackie i teatralne, warsztaty literackie, salon poezji, konkurs, wystawa.

Tematem przewodnim wszystkich działań będzie głównie poezja. Projekt ma na celu popularyzację poezji polskiej wśród różnych grup wiekowych, ma za zadanie dowieść, że czytanie, recytowanie poezji nie tylko rozwija, ale także może stanowić przyjemność. Oprócz poezji w Gminie Alwernia zagości również teatr, muzyka i literatura.

Planujemy zaprosić znanych i lubianych autorów oraz ludzi mediów i kultury. Do Gminy Alwernia przyjadą min. polarnik, podróżnik i pisarz Marek Kamiński, aktorka Anna Dymna, artysta kabaretowy Robert Górski, dziennikarka i pisarka Monika Sobień – Górska, skrzypaczka Halina Jarczyk, aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego. Ponadto odwiedzi nas wielu autorów książek dla dzieci min. Joanna Krzyżanek, Łukasz Dębski, Ewa Stadtmüller. Zorganizujemy również salon poezji w Alwerni na wzór Krakowskiego Salonu Poezji, podczas którego znani aktorzy będą czytać utwory polskich poetów przy muzycznym akompaniamencie. Aktorzy scen krakowskich zaprezentują również fragmenty słynnych dzieł z literatury kryminalnej podczas spotkania „Uwaga! Będzie strasznie…”. Miłośników poezji Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego zaprosimy na koncert poezji śpiewanej w wykonaniu pochodzącej z Poręby Żegoty Pani Maryli Kramarczyk. Przeprowadzimy również warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych pod hasłem „Zasmakuj w poezji”.

W ramach projektu przygotowaliśmy działania związane z obchodami 30-lecia nadania praw miejskich Alwerni. W konkursie o tytuł Młodzieżowego Burmistrza Gminy Alwernia wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych. W nagrodę zwycięzca i jego drużyna będą pełnić rolę gospodarza wspólnie z Panią Burmistrz podczas Dni Alwerni 2023.  Zamierzamy przygotować wystawę „30 lat minęło… Alwernia w obiektywie Kazimierza Krańskiego”.  Zorganizujemy również promocję książki mieszkanki Alwerni, historyka, regionalistki Pani Moniki Bachowskiej.

Partnerami w naszych działaniach będą: Stowarzyszenie na Rzecz Poręby Żegoty, Stowarzyszenie Młoda Alwernia, Stowarzyszenie Seniorzy Alwerni, Stowarzyszenie Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały, Samorządowy Ośrodek Kultury, Referat promocji, kultury, zdrowia i sportu UM w Alwerni.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w naszym projekcie. O naszych działaniach będziemy informować na bieżąco na stronie www.mgbp.alwernia.pl i na Facebooku oraz na plakatach.