W tym roku, 2 października minęła 30. rocznica nadania praw miejskich Alwerni. Z tej okazji biblioteka przygotowała dla Państwa wystawę pt.: „30 lat minęło…Alwernia w obiektywie Kazimierza Krańskiego”. Pokazuje ona niewielki fragment jego fotograficznej twórczości, od momentu uzyskania praw miejskich przez Alwernię do czasów współczesnych.
W pierwszej części wystawy prezentujemy fotorelację z wydarzeń, które miały miejsce 2 października 1993 roku, a w drugiej zabieramy Państwa na spacer po Alwerni utrwalonej w fotografii Kazimierza Krańskiego. Wędrówkę rozpoczynamy od Klasztoru oo. Bernardynów, serca tego miasta, który podniósł się z popiołów pożaru roku 2011. Następnie pokazujemy szereg miejsc, które niejednokrotnie przez lata zmieniały swój wizerunek. Przypominamy wybrane wydarzenia, często zapomniane, które wpisują się w historię naszego miasta. Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana na Gminnym Dniu Seniora, gdzie Kazimierz Krański został uhonorowany wyróżnieniem za wieloletnią pracę na rzecz lokalnej społeczności przez Panią Burmistrz Gminy Alwernia Beatę Nadzieję-Szpilę.
Dziękujemy autorowi zdjęć za owocną współpracę. Cieszymy się, że wspólnie udało nam się przygotować tę ciekawą ekspozycję.
Całość wystawy jest dostępna na stronie www.mgbp.alwernia.pl i Facebooku w formie elektronicznej oraz witrynach biblioteki w Alwerni.
Kazimierz Krański urodził się w 1956 roku. Reżyser Konrad Szołajski mówił o nim po prostu: „ALWERNIAK”, bowiem to najpełniej określa Kazimierza Krańskiego. Jego rodzinny dom znajduje się przy alwerniańskim rynku. Kilkanaście metrów dalej była szkoła, do której uczęszczał. To w Alwerni odkrył swoją pasję, czyli fotografię i film, która później stała się również jego pracą zawodową, wykonywaną zawsze z głębokiej potrzeby serca. Kamerę wziął do ręki po raz pierwszy w roku 1970. Współpracował przy powstaniu filmów „Alwernia” w reż. Konrada Szołajskiego oraz „Życie za życie” w reż. Krzysztofa Zanussiego. Przez lata pracował jako fotoreporter miesięcznika „Alchemik”. I to Alwernia w głównej mierze jest bohaterką zdjęć i filmów Kazimierza Krańskiego. Rejestrował wszystko, co działo się w jego rodzinnym mieście. Rzeczy ważne i mniej ważne, doniosłe wydarzenia historyczne i te zwykłe, codzienne, ale przecież przez to niemniej cenne.
Wystawa powstała w ramach projektu „Literackie spotkania (i nie tylko…) w Gminie Alwernia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.