W dniach 8-15 maja 2024 r. pod hasłem: „Biblioteka – miejsce na czasie” świętowaliśmy Tydzień Bibliotek. W MGBP oraz filiach bibliotecznych Gminy Alwernia zorganizowano szereg imprez dla czytelników.

Alwerni odbyły się zajęcia z przedszkolakami, podczas których przekazano dzieciom ogólne zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, objaśniono pojęcia: biblioteka i karta czytelnika oraz przedstawiono proces wypożyczania książek. Przedszkolaki wysłuchały również opowiadania pt. „Za doskonały tort urodzinowy” autorstwa  Kathy Hudson. Historia małego Bobra uczy tego, że nie zawsze wszystko musimy robić perfekcyjnie i samodzielnie. Czasem warto odpuścić i wspaniale się bawić w gronie najbliższych przyjaciół.

Biblioteka w Grojcu zaprosiła dzieci z przedszkola na zajęcia pt. „I Ty możesz zostać czytelnikiem”. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest Tydzień Bibliotek i dlaczego biblioteka jest miejscem wyjątkowym. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz rozmieszczeniem książek na półkach. Przedszkolaki obejrzały również film animowany na temat etapów powstawania książki. Podczas spotkania została przeczytana książeczka z serii „Przygody Fenka” pt. „Biblioteka”.

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Porębie Żegoty uczestniczyły w zajęciach poświęconych  niezwykłym owadom- pszczołom. Podczas spotkania maluchy dowiedziały się jak ważne są pszczoły dla człowieka i życia na ziemi. Wysłuchały bajki Marii Kiesielowej pt. ”Jak pszczółki nauczyły się tańczyć” oraz Patrici Hegarty „Pszczoła. Maleńki cud natury”. Uczestnicy zajęć wykonali pszczoły z rolek po papierze oraz ule z kartonowych pudełek, a na zakończenie spotkania wspólnie zagrali w grę „Plastry miodu”. Biblioteka w Porębie Żegoty  gościła również uczniów klasy 2  na spotkaniu z wierszami autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. „Wiersze, że aż strach!”, mówią, jak tytuł wskazuje, o strachu. Dzieci lubią być straszone, szczególnie gdy łączy się to z dobrą zabawą i niczym nie grozi. Lubią też obłaskawiać strach, a książeczka Małgorzaty Strzałkowskiej na pewno im w tym pomogła. W czasie zajęć dzieci również grały w grę „Potwory do szafy” oraz wykonały sympatyczne potwory z kartonowych pudełek.

Bibliotekę w Kwaczale odwiedziły dzieci z Przedszkola „Fantazja”. Czytając fragment z książki Luigi Dal Cin pt.: ,,Jedwabne Wątki, Baśnie z Dalekiego Wschodu” przedszkolaki „przeniosły się” do innego kraju. Każdy zmierzył się z pismem chińskim próbując odwzorować symbole. Na koniec stworzyliśmy pamiątkowe wachlarze i przepiękne maski.

Dzieci z Oddziału przedszkolnego w Okleśnej uczestniczyły w zajęciach czytelniczo-ekologicznych pt. „Świętujemy wiosnę!”. W oparciu o książkę „Wierszykowa wiosna” Danuty Gellnerowej dzieci dyskutowały o wiośnie, o zmienności pogody i przysłowiach związanych z wiosennymi miesiącami, o owadach, kwiatach i owocach typowych dla tej pory roku, wiosennych wycieczkach oraz o znaczeniu i roli pszczół  dla środowiska naturalnego. W drugiej części zajęć przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem zabrały się do pracy: zadaniem było stworzenie miniogródka kwietnego, który będą mogły odwiedzać pszczoły i motyle. Mali ogrodnicy doskonale sobie poradzili – powstały kolorowe kompozycje, które z pewnością będą cieszyły się zainteresowaniem pożytecznych owadów.

Tydzień bibliotek dobiegł końca, mamy nadzieję, że poprzez zabawę wszyscy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.