Dnia 12 maja 2023 r. biblioteki w Okleśnej i Regulicach gościły poetę, scenarzystę, prozaika i autora książek dla dzieci Łukasza Dębskiego.
W Regulicach w spotkaniu udział wzięły przedszkolaki z „Dziecięcej Akademii”. Autor opowiadał im o powstawaniu swoich książek i ilustracjach, które wykonuje jego żona Anna Kaszuba-Dębska. Dzieci czynnie brały udział w rozwiązywaniu wierszowanych zagadek o literkach czytanych przez autora z książki pt.: „Literozagadki”. Każda literka alfabetu skrupulatnie była zapisywana na tablicy w narysowanym pociągu. W wyniku tej literackiej zabawy powstał pociąg z literkami. W ten sposób dzieci nie tylko się doskonale bawiły, ale też utrwalały alfabet. Na zakończenie można było zdobyć autograf pisarza oraz kupić jego książkę.

W Okleśnej w spotkaniu z Łukaszem Dębskim uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas od I do IV SP, którzy słuchali o warsztacie pracy autora, twórczości i o niezwykłych miejscach, które znalazły odzwierciedlenie w tematyce jego książek. Pisarz zachęcił dzieci do uczestnictwa w zabawie detektywistycznej, która wymagała wnikliwego słuchania oraz przysporzyła niemało emocji. Do rywalizacji przystąpiły także przedstawicielki grona pedagogicznego, które zmagały się w czytaniu na czas jednego z wierszy autora. Spotkanie przebiegło w niezwykle radosnej atmosferze, a chętne dzieci miały szansę zakupić książkę autora pt.: „Wierszownik z podróży dookoła świata”.

Spotkania odbyły się w ramach projektu „Literackie spotkania (i nie tylko…) w Gminie Alwernia” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Alwernia.

Łukasz Dębski debiutował w 2001 r. zbiorem wierszy pt.: „Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem”. Mieszka i pracuje w Krakowie, jest organizatorem spotkań oraz  imprez literackich, także dla małych czytelników. W roku 2007 został laureatem nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa poprzez różnorodne formy promocji książki dla dzieci.