17 maja 2022 r. w Alwerni odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Jax. Jego organizatorami byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Alwerni oraz Stowarzyszenie na Rzecz Poręby Żegoty.

Joanna Jax, a właściwie Joanna Jakubczak jest polską pisarką, która specjalizuje się w powieściach historycznych. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt napisanych książek, a wśród nich takie tytuły jak: „Syn zakonnicy”, „Długa droga do domu”, „Dziedzictwo von Becków”, „Białe róże z Petersburga”, cykl powieści „Zemsta i przebaczenie”, trylogia „Córka fałszerza”, „Zanim nadejdzie jutro”. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się też grafiką. Jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie.

Podczas spotkania w Alwerni Pani Joanna opowiadała o swojej twórczości, pasjach, o tym jak łączy pisarstwo z życiem osobistym. Zdradziła skąd czerpie informacje historyczne, na kim wzorowani są niektórzy bohaterowie jej powieści oraz dlaczego tworzy pod pseudonimem. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także o najbliższych planach pisarskich autorki. Na zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia, wszyscy zainteresowani mogli nabyć książki Joanny Jax wraz z jej autografem.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteczne podróże małe i duże” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Alwernia.