Dnia 27 września br. gościliśmy pisarza, podróżnika i działacza społecznego Jana Melę. Organizatorami spotkania byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni i Parafialny Klub Sportowy „LSO Alwernia” działający przy Klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni.
Janek Mela opowiadał o dzieciństwie, młodości, o chwilach zwątpienia po wypadku, podkreślając rangę wsparcia rodziny i przyjaciół. Punktem zwrotnym w jego życiu stała się znajomość z polarnikiem Markiem Kamińskim i jego propozycja wyprawy na biegun północny, która dała mu cel, siłę i motywację do działania.
Zgromadzona publiczność z ciekawością słuchała podróżnika udowadniającego, że wszelkie ograniczenia tkwią tylko w naszej głowie. Jeżeli się ma cel, zainteresowania i pasję można dokonać niemożliwego i przekroczyć własne granice. Prawdą jest, że wiara góry przenosi, a osoby bardziej doświadczone przez los mają dużo determinacji w spełnianiu swoich marzeń. Całość wykładu uzupełniona została przez prezentację multimedialną dot. dzieciństwa podróżnika, jego wypraw oraz przebytych podróży. Spotkanie było bardzo emocjonalne, skłaniające do głębokich refleksji, a historia naszego gościa jest dowodem na to, że każdą przeszkodę losową można pokonać, a niepełnosprawność nie wyklucza z aktywnego życia. Dzięki pracy, wytrwałości, akceptacji własnych ułomności możemy uwierzyć w siebie i pokonać przeszkody na naszej drodze, a pomagając innym uszczęśliwić siebie.
Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jan Mela urodził się w 1988 r. w Gdańsku. Polski polarnik w 2004 r. zdobył oba bieguny ziemi. Odbył wyprawy na Kilimandżaro (2008), Elbrus (2009) i El Capitan (2010). Był pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył fundację „Poza Horyzonty”.