3 czerwca w Alwerni odbyło się spotkanie ze znanym i wybitnym taternikiem, alpinistą, himalaistą i podróżnikiem Adamem Bieleckim. Wzięło w nim udział ponad 100 osób.

Adam Bielecki pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Jest absolwentem psychologii UJ. Po górach wspina się od 20 lat. Jest liderem kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach, zdobywcą K2 i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście. Dokonał również pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I. Uczestniczył w zimowej wyprawie narodowej na K2.  Brał udział w głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol. W 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka pt. „Spod zamarzniętych powiek”.

Podczas wizyty w Alwerni podróżnik zaprezentował wykład multimedialny pt. „Ku niezdobytym szczytom”. W prezentacji, która była tłem spotkania za pomocą zdjęć i filmów przedstawił historię swoich najważniejszych wspinaczek i górskich wypraw. W czasie prelekcji  opowiadał jak narodziła się w nim pasja i miłość do gór oraz w jaki sposób przygotowuje się do swoich ekspedycji. Uczestnicy spotkania słuchali również opowieści  o doświadczeniach górskich, przygodach, sukcesach, porażkach i o trudach wspinaczkowych. Himalaista szczegółowo relacjonował  przebieg swoich najważniejszych górskich wypraw. Mówił również o pokorze i szacunku wobec gór. Przyznał, że największym wyzwaniem są dla niego szczyty jeszcze nie zdobyte przez innych wspinaczy, a największą satysfakcję sprawia mu wyznaczanie nowych szlaków w górach.

Na spotkaniu można było zakupić książkę Adama Bieleckiego pt. „Spod zamarzniętych powiek”. Każdy uczestnik mógł zamienić z nim kilka słów, poprosić o autograf i wspólną fotografię.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteczne podróże małe i duże” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Alwernia.