8 września 2022 r. odbyły się spotkania z Łukaszem Wierzbickim – autorem książek podróżniczych i historycznych dla dzieci i młodzieży. Wzięli w nich uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Kwaczale oraz klas trzecich ze szkoły Podstawowej w Alwerni.

W trakcie spotkań autor opowiadał o bohaterach swoich książkach, które inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami. Ich historie uatrakcyjniła prezentacja multimedialna oraz wiele  rekwizytów podróżniczych przywiezionych przez Pana Łukasza. Uczniowie wysłuchali niesamowitych opowieści o losach niedźwiadka Wojtka – bohatera książki „Dziadek i niedźwiadek” oraz o przygodach podróżnika Kazimierza Nowaka z książki „Afryka Kazika”.

Autor przedstawił także niezwykłe życie  Aleksandra Doby, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej. Jego przygody ukazuje książka pt. „Ocean to pikuś’. Pan Łukasz zachęcał dzieci do podróżowania, odkrywania nowych pasji oraz spełniania swoich marzeń. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał pamiątkową zakładkę do książki z autografem autora.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteczne podróże małe i duże” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Alwernia.