Dnia 22 maja 2023 r. odbyły się spotkania z autorką bajek dla dzieci, opowiadań, baśni, legend, scenariuszy teatralnych Ewą Stadtmüller. Wzięły w nich udział przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Kwaczale i Porębie Żegoty.
Już od pierwszych chwil autorka nawiązała doskonały kontakt z dziećmi. Czytała fragmenty swoich książek, recytowała wiersze, zadawała zagadki oraz przygotowała dla uczestników szereg zadań do wykonania. Tematem przewodnim spotkania były zwierzaki, występujące w bajkach znanych polskich poetów i w twórczości naszego gościa. Dzieci uczyły się układać rymowane wierszyki oraz odpowiadały na zagadki. Występ autorki uatrakcyjniły rekwizyty – pacynki reprezentujące poszczególnych bohaterów z bajek. Dzieci chętnie brały udział w konkursach, a pani Ewa  została nagrodzona gromkimi brawami. Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupić książki autorki z dedykacją.

Spotkania odbyły się w ramach projektu „Literackie spotkania (i nie tylko…) w Gminie Alwernia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.

Ewa Stadtmüller – pochodzi z Krakowa Zadebiutowała w 1992 roku bajką „O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Napisała ponad sto książeczek dla dzieci. W 2003 roku została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 za książkę „A – jak anioł” otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – Feniks 2008.