Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską, Alwernia 17.09.2021 r.

Na zaproszenie biblioteki, w piątek 17 września br. przyjechała do Alwerni pisarka i autorka popularnej sagi „Stulecie Winnych” Ałbena Grabowska. Imię „Ałbena” (Kwitnąca Jabłoń) nawiązuje do jej bułgarskich korzeni bowiem matka pisarki pochodziła z Bułgarii.

Pisarka zachwyciła opowieściami o początkach pisania i łączeniu swojej pasji pisarskiej z życiem zawodowym oraz rodzinnym. Nawiązała też do atmosfery jaka panowała na planie serialu telewizyjnego „Stulecie Winnych”. Przy tej okazji padły słowa zachęty do odwiedzania ukochanego przez autorkę Brwinowa. Odpowiadając na pytania publiczności przyznała, że najwięcej czasu poświęciła na zbieraniu materiałów do książki „Kości proroka”, która jest mocno osadzona w realiach historycznych. Po spotkaniu do autorki ustawiła się spora ilość osób chętnych na rozmowę osobistą i uzyskanie pamiątki w postaci wspólnego zdjęcia oraz dedykacji.

Wydarzenie realizowane było w ramach projektu „Rodzina książką życia”. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego
i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.

Ałbena Grabowska
zadebiutowała w 2011 roku, wydając książkę „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Pisarka z wykształcenia jest neurologiem zajmującym się leczeniem osób chorych na epilepsję. W Wydawnictwie Zwierciadło ukazała się m.in.: saga rodziny Winnych, „Lot nisko nad ziemią”, „Coraz mniej olśnieni”, „Ostatnia chowa klucz”, „Alicja w krainie czasów”. Z kolei Wydawnictwo Margines może się pochwalić m.in. takimi publikacjami jak: „Kości proroka”, „Matki i córki” oraz „Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił”. Ałbena Grabowska jest także autorką bajek edukacyjnych dla dzieci w postaci cyklu o przygodach Julka i Mai.