Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni po raz kolejny zdobyła grant w wysokości 27 200,00 zł w Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Partnerstwo dla książki na realizację projektu „Rodzina książką życia”. Strategiczne cele programu to zarówno poprawa dostępu do książki w jej wszystkich formatach, jak i wzmocnienie kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek. Biblioteka otrzymała również dotację celową z Gminy Alwernia, w wysokości 7 000,00 zł na zabezpieczenie wkładu własnego.
Projekt opiera się na cyklu wydarzeń biblioteczno – kulturalnych. Zakłada on, że spotkania, warsztaty, spektakle i inne działania będą musiały być ściśle związane tym razem z książką w rodzinie. To w rodzinie wyrabia się nawyki czytania i chęć odwiedzania biblioteki. Czytanie uczy języka i myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię, przynosi wzorce właściwych zachowań, jest jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy.
Oferta będzie skierowana do dzieci, młodzieży, dorosłych w tym 60+. Projekt będzie angażował całą gminę, ponieważ wydarzenia będą odbywały się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Alwerni i 5 filiach. Przedsięwzięcie ponadto zakłada integrację społeczności lokalnej z biblioteką, jako miejscem tętniącym życiem kulturalnym, w którego centrum znajduje się książka. Współpraca biblioteki ze stowarzyszeniami i instytucjami w realizacji poprzednich i obecnego projektu zakłada coraz lepszą ich integrację w działaniach dla dobra mieszkańców Gminy. Naszymi partnerami będą : Stowarzyszenie na rzecz Poręby Żegoty, Stowarzyszenie Młoda Alwernia, Stowarzyszenie Seniorzy Alwerni, Samorządowy Ośrodek Kultury, Referat promocji, kultury, zdrowia i sportu UM w Alwerni oraz Rada Seniorów. Planujemy zaprosić do Gminy Alwernia m.in. popularną aktorkę Annę Seniuk, autorkę zekranizowanej powieści Stulecie Winnych Ałbenę Grabowską, Jana Nowickiego aktora i autora wielu książek, Maurycego Polaskiego współzałożyciela Kabaretu pod Wyrwigroszem, popularną autorkę książek dla dorosłych Agnieszkę Krawczyk i innych. Ponadto odwiedzi nas wielu autorów książek dla dzieci. Planujemy również teatrzyki dla najmłodszych, różne warsztaty, konkurs i wystawę. Zapraszamy do udziału w projekcie, mamy nadzieję, że wszystkie działania odbędą się w formie tradycyjnej i spotkamy się na żywo z zaproszonymi gośćmi. O wszystkich działaniach będziemy informować na bieżąco na stronie www.mgbp.alwernia.pl i na Facebooku oraz na plakatach.