Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni po raz kolejny zdobyła grant w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki.

W 2022 r. realizować będziemy projekt „Biblioteczne podróże małe i duże”, który otrzymał dofinansowanie w kwocie 32000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz  10000  zł z Gminy Alwernia.

W ramach tych środków MGBP w Alwerni wraz z filiami zorganizuje szereg  literackich i kulturalnych wydarzeń, adresowanych do dzieci, młodzieży i osób dorosłych w tym 60 plus. Będą to m.in. spektakle teatralne, warsztaty, spotkania autorskie, konkurs, wystawa. Tematem przewodnim wszystkich tych działań będą podróże. Będziemy podróżować po świecie i po swojej Gminie, poznawać nowe zwyczaje i obrzędy, odkrywać nowe smaki kulinarne, świat nauki i tradycji. Poznamy historie ekstremalnych wypraw znanych na całym świecie polskich himalaistów. Do Gminy Alwernia przyjadą znani i lubiani ludzie mediów i kultury. Planujemy zaprosić min. pisarkę Joannę Jax, dziennikarza Jakuba Poradę,  himalaistę Adama Bieleckiego, aktorkę Katarzynę Żak, skrzypaczkę Halinę Jarczyk.  Ponadto odwiedzi nas wielu autorów książek dla dzieci poruszających w swoich książkach tematykę podróży. Zorganizujemy również wiele ciekawych warsztatów tematycznych, a wśród nich min. warsztaty herbaciane, Śląskie podróże kulinarne z Remigiuszem Rączką, znanym kucharzem, warsztaty dla młodzieży etniczne gry planszowe, warsztaty dla dzieci Podróż w świat eksperymentów i doświadczeń. Partnerami w naszych działaniach będą: Stowarzyszenie na rzecz Poręby Żegoty, Stowarzyszenie Młoda Alwernia, Stowarzyszenie Seniorzy Alwerni, Samorządowy Ośrodek Kultury, Referat promocji, kultury, zdrowia i sportu UM w Alwerni.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w naszym projekcie. O naszych działaniach będziemy informować na bieżąco na stronie www.mgbp.alwernia.pl i na Facebooku oraz na plakatach.