Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni w 2020 r. została beneficjentem programu MKiDN Partnerstwo dla książki. Projekt pt. „Magia kolorów w książce i życiu” otrzymał dofinansowanie w kwocie 23800,00 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz 6000,00 zł w formie dotacji celowej z Gminy Alwernia. W ramach tych środków MGBP w Alwerni wraz z filiami zorganizowała szereg literackich i kulturalnych wydarzeń, adresowanych do dzieci, młodzieży i osób dorosłych w tym 60 plus.

Realizację projektu rozpoczęliśmy spektaklem teatralnym dla dzieci pt. „Zupka z blaszanego kubka” w wykonaniu Teatru Uszytego Katarzyny i Andrzeja Kopczyków. Kolejny spektakl „Kto tam?” obejrzały dzieci w Porębie Żegoty.

 W ramach projektu odbyły się niezapomniane spotkania autorskie. W Regulicach gościliśmy Lucynę Olejniczak, w Porębie Żegoty Edytę Świętek, a w Kwaczale Tanyę Valko. Natomiast w Alwerni ze swoimi fanami spotkał się słynny taternik, alpinista i himalaista Krzysztof Wielicki. Z uwagi na pandemię liczba uczestników spotkania została ograniczona, jednak dzięki relacji na żywo na naszym Facebooku, każdy miał możliwość obejrzenia tego niesamowitego wydarzenia.

 Zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży z Okleśnej pt. „Z pracowitą pszczółką”, które poprowadził prezes Nadwiślańskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy „Nektar” Edward Majchrowski. W Regulicach odbyły się warsztaty rękodzielnictwa dla dorosłych, podczas których uczestnicy wykonywali piękne korale z wełny. Prowadziła je Katarzyna Drabiec.

Zrealizowaliśmy także imprezy i spotkania integracyjne dla seniorów. W lipcu grupy seniorów z Kwaczały i Regulic uczestniczyły w nordic walking śladami Jana Pawła II w Gminie Alwernia. Marsz z kijkami zakończył się na Starym Dworzysku w Kwaczale, gdzie rozpalono ognisko i wspominano Pontyfikat Papieża Polaka. W sierpniu w Alwerni miało miejsce spotkanie integracyjne seniorów w ramach Gminnego Dnia Seniora, na którym gościem specjalnym był kabareciarz i satyryk Grzegorz Poloczek.

 Z powodu epidemii koronawirusa część naszych wydarzeń przenieśliśmy do sieci. Dla dzieci z przedszkoli w Alwerni, Kwaczale i Regulicach zorganizowaliśmy spotkanie online z autorem książek dla najmłodszych Panem Poetą. Dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Grojcu Teatr Tak zaprezentował spektakl ekologiczny pt. „Śmieciaki ratują świat”. Przedstawienie pt. „W siedem dni dookoła bajek” w wykonaniu tego teatru obejrzały dzieci ze Szkoły w Okleśnej. W październiku odbyły się spotkania autorskie online ze znanymi i lubianymi autorkami książek dla dzieci: Justyną Bednarek, Agnieszką Frączek, Anną Czerwińską – Rydel, Barbarą Gawryluk. Natomiast warsztaty czytelniczo – kulinarne dla dzieci pt. „W kuchni Pana Kleksa” prowadziła Katarzyna Kloska.

 W listopadzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kartka do nieba w stulecie urodzin Jana Pawła II”. Wpłynęło na niego 90 prac plastycznych w pięciu kategoriach wiekowych. Wystawę nagrodzonych prac obejrzeć można w witrynach MGBP w Alwerni.

 W realizację naszego projektu z ogromną życzliwością zaangażowali się nasi Partnerzy. Niestety w tym roku nie jest możliwe uroczyste podsumowanie projektu i osobiste podziękowanie za współpracę.

Chcielibyśmy jednak przekazać nasze wyrazy wdzięczności za okazaną pomoc Stowarzyszeniu na Rzecz Poręby Żegoty, Samorządowemu Ośrodkowi Kultury w Alwerni, Stowarzyszeniu Młoda Alwernia, Stowarzyszeniu Seniorzy Alwerni, Stowarzyszeniu Alwernia Plus oraz Referatowi Promocji, Kultury, Zdrowia i Sportu UM w Alwerni, Radzie Seniorów Gminy Alwernia, Kołu Emerytów i Rencistów w Regulicach.

Specjalne podziękowania składamy Pani Burmistrz Gminy Alwernia Beacie Nadziei – Szpili za wsparcie finansowe projektu, współpracę i życzliwość

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych spotkaniach i warsztatach zarówno w formie tradycyjnej jak również online na naszym Facebooku.

 Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej podsumowującej projekt „Magia kolorów w książce i życiu”.