W sobotę, 3 września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Alwerni po raz kolejny zaprosiła miłośników polskiej literatury do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która została zainaugurowana w 2012 roku.

W tym roku lekturą jedenastej edycji Narodowego Czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zostały one wydane w Wilnie w 1822 roku. Opublikowany 200 lat temu tomik poezji uważany jest za symboliczny początek polskiego romantyzmu. Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego.

W tegorocznej edycji mieliśmy zaszczyt gościć aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Panią Halinę Jarczyk, skrzypaczkę, kierownika muzycznego Teatru im. J. Słowackiego, mieszkankę Gminy Alwernia, Panią Hannę Bieluszko, aktorkę teatralną i telewizyjną, Pana Tadeusza Ziębę aktora oraz Pana Andrzeja Włodarza muzyka i akordeonistę. Zaprezentowali oni słowno – muzyczną interpretację „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Był to niezwykle wzruszający występ, który na długo pozostanie w sercach uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt. „Adam Mickiewicz – poeta wolności” na temat życia i twórczości tego wybitnego polskiego wieszcza oraz akcja bookcrossingowa.  W saloniku u Mickiewicza uczestnicy Narodowego Czytania mogli skosztować wypieków, które były podawane w polskich domach w epoce romantyzmu. Piękne stroje  Świtezianki, Strzelca, Szlachcianki i Szlachcica zaprezentowali uczniowie SP w Porębie Żegoty. Serdecznie dziękujemy Dyrektor Szkoły w Porębie Żegoty – Pani Renacie Wojcieszek za udostępnienie strojów oraz Samorządowemu Ośrodkowi Kultury za nagłośnienie spotkania.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni. Odbyło się ono w ramach projektu Biblioteczne podróże małe i duże”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.