W czwartek 14 marca 2024 roku odbyły się kolejne zajęcia czytelnicze z cyklu „Kolorowy potwór i emocje” dla dzieci z Oddziału przedszkolnego w Okleśnej. Tym razem na warsztat wzięto trudną emocję: strach, a oswoić temat pomógł lisek Fenek z książki Magdaleny Grucy o takim samym, jak omawiana emocja, tytule.

Lisek Fenek, pomimo wcześniej deklarowanej odwagi, zaczął odczuwać strach przed publicznym wystąpieniem na przedstawieniu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na szczęście miał mądrego tatę, na którego mógł liczyć i który go nie wyśmiał, lecz zapewnił, że każdy się czegoś boi i strach nie jest powodem do wstydu czy objawem tchórzostwa. Fenek doskonale dał sobie radę – wiedział, że tata pozostaje w gotowości, by go wesprzeć.

Perypetie Fenka zachęciły dzieci do wielu dyskusji na temat różnych przejawów strachu w naszym życiu. Na zakończenie zajęć przedszkolaki z entuzjazmem wykonały własne potworki do pożerania strachów i straszków – wystarczy na małej kartce narysować swój problem i wrzucić do paszczy stwora, a on już zajmie się resztą.