17 września 2021 r. przyjechała do Alwerni pisarka i autorka popularnej sagi „Stulecie Winnych” Ałbena Grabowska. Pisarka zachwyciła opowieściami o początkach pisania i łączeniu swojej pasji pisarskiej z życiem zawodowym oraz rodzinnym. Nawiązała też do atmosfery jaka panowała na planie serialu telewizyjnego „Stulecie Winnych”. Przy tej okazji padły słowa zachęty do odwiedzania ukochanego przez autorkę Brwinowa. Po spotkaniu do autorki ustawiła się spora ilość osób chętnych na rozmowę osobistą i uzyskanie pamiątki w postaci wspólnego zdjęcia oraz dedykacji.

Wydarzenie realizowane było w ramach projektu „Rodzina książką życia”. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.

Ałbena Grabowska zadebiutowała w 2011 roku, wydając książkę „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Pisarka z wykształcenia jest neurologiem zajmującym się leczeniem osób chorych na epilepsję. Jest autorką wielu bardzo popularnych powieści min. „Stulecie Winnych”, „Lot nisko nad ziemią”, „Coraz mniej olśnień”, „Ostatnia chowa klucz”, „Alicja w krainie czasów”„Kości proroka”, „Matki i córki”.