Deklaracja dostępności

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony https://mgbp.alwernia.pl/

  • Data publikacji strony internetowej: 10.04.2021
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 14.03.2025

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych część zdjęć z wydarzeń nie posiada pełnych opisów alternatywnych , dokumenty w PDF nie są dokumentami edytowalnymi,

Treści nieobjęte przepisami

Nadmierne koszty

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 20.09.2020
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 25.03.2025 roku.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:

  • film z napisami o działalności MGBP w Alwerni tłumaczony na język migowy (pjm),
  • możliwość wybrania stylu z podwyższonym kontrastem (czarne tło, żółte i zielone litery),
  • możliwość powiększania wielkości liter w treści artykułów na stronie,
  • wyszukiwarka indeksująca treści na stronie,
  • możliwość przechodzenia między elementami strony za pomocą klawisza TAB,
  • możliwości zmiany wielkości liter dla całego szablonu strony,
  • możliwości wydrukowania treści artykułów, po kliknięciu przycisku drukuj pokazuje się okno z wersja tekstową artykułu dostosowaną dla drukarek, bez grafiki tła itp.,
  • podświetlania elementów nawigacyjnych (tzw. focus) ułatwiającego osobom niedowidzącym korzystanie z witryny.

Skróty klawiszowe

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.- TAB – przejście do kolejnego elementu- SHIFT + TAB – przejście do poprzedniego elementu.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić — mejlowo do ejarczyk@mgbp.alwernia.pl lub telefonicznie 122832121.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa MGBP w Alwerni:

  • Elżbieta Jarczyk dyrektor MGBP w Alwerni
  • ul. Z. Gęsikowskiego 7 32-566 Alwernia,
  • e-mail biblioteka@mgbp.alwernia.pl. ; ejarczyk@mgbp.alwernia.pl

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Dostępność architektoniczna

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni ul. Z. Gęsikowskiego 7

Lokal w budynku Urzędu Miejskiego, do którego prowadzi wejście od strony ul. Z. Gęsikowskiego. Do wejścia może osoba niepełnosprawna dojechać podjazdem. Drzwi wejściowe nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Przy wejściu znajduje się dzwonek, który pozwala, który pozwala na zawiadomienie bibliotekarza. Po usłyszeniu dzwonka pracownik wychodzi i ustala z zainteresowanym jego potrzeby. Przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Alwerni wyznaczono miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej. Przy wejściu nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. W lokalu brak toalety dla czytelników. W lokalu nie ma oznaczeń w alfabecie Brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. W lokalu nie ma pętli indukcyjnych. Informujemy, że na teren lokalu można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W lokalu nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.

Filia w Grojcu ul. Bartosza Głowackiego 13

Lokal mieści się w budynku komunalnym, do którego prowadzi wejście od strony ulicy. Nie ma podjazdu dla niepełnosprawnych. zamontowany jest dzwonek, który pozwala na zawiadomienie bibliotekarza. Po usłyszeniu dzwonka pracownik wychodzi i ustala z zainteresowanym jego potrzeby. Brak miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych. Brak toalety dla czytelników. W lokalu nie ma oznaczeń w alfabecie Brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. Informujemy, że na teren lokalu można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W lokalu nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.

Filia w Kwaczale im. Jóżefa Patelskiego ul. Jana Pawła II 2

Lokal mieści się w budynku Szkoły Podstawowej ; wejście od strony ulicy Jana Pawła II. Lokal posiada platformę dla niepełnosprawnych obsługiwaną przez pracownika. Przy platformie zamontowany jest dzwonek, który pozwala na zawiadomienie bibliotekarza. Po usłyszeniu dzwonka pracownik wychodzi i ustala z zainteresowanym jego potrzeby. W lokalu brak toalety dla czytelników. Toaleta dla pracowników dostosowana dla osób niepełnosprawnych. W lokalu nie ma oznaczeń w alfabecie Brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. Informujemy, że na teren lokalu można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W lokalu nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.

Filia w Okleśnej ul. Nowowiejska 5

Lokal mieści się w budynku komunalnym, do którego prowadzi wejście od strony ulicy Nowowiejskiej. Nie ma podjazdu dla niepełnosprawnych. Przy wejściu zamontowany jest dzwonek, który pozwala na zawiadomienie bibliotekarza. Po usłyszeniu dzwonka pracownik wychodzi i ustala z zainteresowanym jego potrzeby. Brak miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych. Brak toalety dla osób niepełnosprawnych. W lokalu nie ma oznaczeń w alfabecie Brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. Informujemy, że na teren lokalu można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W lokalu nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.

Filia w Porębie Żegoty ul. Szembeków 24

Lokal znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej ; wejście od strony ulicy S. Wyspiańskiego. Przy schodach zamontowany jest dzwonek, który pozwala na zawiadomienie bibliotekarza. Po usłyszeniu dzwonka pracownik wychodzi i ustala z zainteresowanym jego potrzeby. Nie ma podjazdu dla niepełnosprawnych. Brak miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych. Brak toalety dla czytelników. W lokalu nie ma oznaczeń w alfabecie Brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. Informujemy, że na teren lokalu można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W lokalu nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.

Filia w Regulicach Al. Jana Pawła II 10A

Lokal znajduje się w budynku komunalnym ; wejście od strony ulicy Aleja Jana Pawła II. Przy wejściu zamontowany jest dzwonek, który pozwala na zawiadomienie bibliotekarza. Po usłyszeniu dzwonka pracownik wychodzi i ustala z zainteresowanym jego potrzeby. Jest podjazd dla niepełnosprawnych. Nie ma toalety dla czytelników. Brak miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych. W lokalu nie ma oznaczeń w alfabecie Brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. Informujemy, że na teren lokalu można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. W lokalu nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Barierami w dostępie do bibliotek są:- w budynkach i ich okolicy brak oznaczeń informacyjnych, brak piktogramów i oznaczeń wewnątrz budynku, brak bibliotecznych gablot informacyjnych przestrzeni publicznej,- brak tłumacza PJM i pętli indukcyjnej. Atutami dostępności komunikacyjno-informacyjnej bibliotek są:- kontakt z biblioteką jest możliwy różnymi kanałami: telefonicznie, elektronicznie (mail, formularz kontaktowy z poziomu strony internetowej), poprzez media społecznościowe,- doświadczony, komunikatywny personel, – informacje o wydarzeniach, tworzone intuicyjnie w czytelnej formie, umieszczane są w mediach i miejskiej przestrzeni publicznej z dużym wyprzedzeniem.