Narodowe Czytanie i spotkanie z Janem Nowickim, Alwernia 04.09.2021

W sobotę, 4 września br. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Alwerni po raz kolejny zaprosiła miłośników polskiej literatury do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która została zainaugurowana w 2012 roku.
Na przestrzeni kolejnych lat idea promowania polskiej literatury stała się bardzo popularna wpisując się na stałe w kanon corocznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W tym roku lekturą dziesiątej edycji Narodowego Czytania została „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Organizatorami byli: Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janiny Rogalskiej w Alwerni.

Fragmenty „Moralności pani Dulskiej czytali: Beata Nadzieja-Szpila – Burmistrz Gminy Alwernia, Tomasz Tomaszewski – przew. Rady Miejskiej, Katarzyna Drabiec – radna Rady Miejskiej w Alwerni, studentka Julia Ziajka, uczennica technikum Wiktoria Mazgaj oraz bibliotekarka Anna Kulawik. Lektorzy na pamiątkę otrzymali egzemplarz „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej ostemplowany pieczęcią z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Podczas uroczystości zgromadzona publiczność mogła podziwiać również wystawę pt: „Gabriela Zapolska – zbuntowany talent” na temat życia i twórczości autorki. W związku z tym, że pisarka prowadziła cukiernię we Lwowie został przygotowany poczęstunek w postaci muffinek podawanych w „Cukierni u Zapolskiej”. Przybyłych gości w strojach z epoki, w której żyła autorka „Moralności pani Dulskiej” witały uczennice ze Szkoły Podstawowej w Porębie Żegoty Eliza Chyrc i Wiktoria Ryś.

Niespodzianką tegorocznego Narodowego Czytania było spotkanie z wybitnym aktorem filmowym, teatralnym, pisarzem i pedagogiem Janem Nowickim, który opowiadał o swoich pasjach, zainteresowaniach oraz warsztacie pisarskim. Dużo uwagi poświęcił temu, czym we współczesnym świecie jest literatura piękna i pisarstwo. Poruszył kwestie istotne dla współczesnej kultury i przekonywał, że wielką stratą dla ludzi byłoby całkowite odrzucenie książek na rzecz telewizji i filmu. Podkreślił również, że cieszy się ogromnie z przybycia do Alwerni. Jest mu ona bliska ze względu na wieloletnią przyjaźń z innym polskim aktorem Andrzejem Grabowskim, którego korzenie wywodzą się właśnie z tej miejscowości.

Warto przypomnieć, że Jan Nowicki wystąpił w blisko dwustu rolach filmowych i telewizyjnych. Mogliśmy go zobaczyć między innymi w takich produkcjach jak „Niepochowany”, „Wielki Szu”, „Magnat” czy „Spirala”. Jest także autorem książek „Między niebem a ziemią”, „Mężczyzna i one”, „Dwaj panowie” czy „Białe walce”.

Spotkanie z Janem Nowickim odbyło się w ramach projektu „Rodzina książką życia”. Dodofinansowano go ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.

Dziękujemy lektorom za mistrzowskie czytanie, dyrektorowi SOK w Alwerni Markowi Skowronkowi za przygotowanie nagłośnienia, pracownikom Urzędu Miejskiego za pomoc w przygotowaniu tego ważnego wydarzenia kulturalnego i wszystkim za udział w tej pięknej akcji promującej wspólne czytanie literatury polskiej.