Z kijkami i książką...


W niedzielę, 30 czerwca 2019 r. zorganizowano spotkanie grup spacerowych nordic walking z gminy Alwernia.

 Wśród uczestników byli przedstawiciele: Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały, Stowarzyszenia na Rzecz Poręby Żegoty, Stowarzyszenia Seniorzy Alwerni, Stowarzyszenia Młodej Alwerni i Stowarzyszenia Alwernia Plus. W marszu wzięli udział również członkowie Koła Emerytów i Rencistów z Regulic oraz bibliotekarze.

Część uczestników przybyła do Domu Ludowego w Kwaczale, gdzie v-ce prezes SSiPK Maria Piekarz omówiła wystawę pt.: „150 lat działalności publicznej biblioteki im. Józefa Patelskiego, która jednoczyła pokolenia, rozwijała kulturę naszej społeczności na tle historii Kwaczały i życia Józefa Patelskiego”. Wystawę przygotowało SSiPK przy współpracy MGBP w Alwerni. Obejmuje ona m.in. pamiątki mieszkańców wsi, oraz dokumenty dot. powstania pierwszej, wiejskiej biblioteki publicznej w Małopolsce z aktem fundacyjnym z 1869 r. i spisem książek darowanych bibliotece w Kwaczale. Zebrani podziwiali również rekonstrukcję salonu dworskiego z przełomu XIX i XX w.

Po lekcji historii dot. dziejów Kwaczały i krótkiej rozgrzewce wyruszono w kierunku Starego Dworzyska, gdzie przygotowano pieczone kiełbaski i gdzie można było odpocząć na łonie natury, po solidnym wysiłku fizycznym.

Na Stare Dworzysko przybyła również Burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila oraz członkowie Koła Emerytów i Rencistów z Regulic, którzy swój marsz rozpoczęli w Regulicach. Dla nich prelekcję na temat Józefa Patelskiego i Biblioteki Publicznej w Kwaczale wygłosiła długoletnia nauczycielka języka polskiego Krystyna Ryba.

Marsz z kijkami szlakiem Józefa Patelskiego dla seniorów odbył się z okazji 150-lecia Biblioteki Publicznej w Kwaczale. Była to również doskonała forma spędzenia wolnego czasu i integracji środowiska lokalnego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Organizatorami spotkania byli: MGBP w Alwerni i Stowarzyszenie Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały.


Marsz odbył się w ramach projektu „Medialna Moc Książki- cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Alwernia” .

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.

FOTORELACJA