Spotkanie z Andrzejem Pasławskim


Dnia 29 maja 2019 r. w Domu Ludowym w Nieporazie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na zaproszenie MGBP w Alwerni przybył fotoreporter oraz podróżnik Andrzej Pasławski.

Tematem spotkania była fascynująca Rumunia, która prawie zawsze kojarzy się z karpackim wampirem hrabią Drakulą. Ale nie jest on jedynym symbolem tego kraju. Znajdują się tutaj bowiem malownicze jaskinie i wąwozy gór Bihor, błotne wulkany czyli obszary, na których spod powierzchni ziemi wydobywają się płomienie, kopalnia złota pamiętająca czasy rzymskie w Rosia Montana, Solne Góry z rzekami solankowymi i wreszcie Salina Turda, podziemna perła z bogactwem fresków i malowideł wyrzeźbionych przez siły przyrody.

Uczestnicy spotkania zobaczyli również słynną trasą 67C czyli "Transalpine" najwyżej położoną drogę kołową w Europie oraz trasę Transfogaraską wybudowaną w latach 1970–1974 na polecęnie Nicolae Ceausescu. I oczywiście słynne zamki: w Hunedoarze i Bran gdzie miał mieszkać okrutny Wład Palownik.


Na spotkaniu nie zabrakło malowniczych widoków, miejsc historycznych oraz ciekawostek i anegdot. Podróżnik przedstawił Rumunię jako piękny kraj, z zapierającym dech krajobrazem i w dodatku bardzo przyjazny polskim turystom.


Andrzej Pasławski – krakowianin, podróżnik, instruktor i pasjonat fotografii. Na pokazach multimedialnych dzieli się swoimi wrażeniami oraz przebogatym doświadczeniem z licznych zagranicznych podróży.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Medialna Moc Książki- cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Alwernia” .
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Alwernia.

FOTORELACJA