Aktualności

"Na początku było słowo..."


W związku z rozwojem cywilizacyjnym potrzeby informacyjne  ludzi rosły i dlatego historia człowieka nierozłącznie wiąże się z historią  pisma oraz książki. Powyższym zagadnieniom, poświęcone zostały zajęcia w bibliotekach w Kwaczale, Okleśnej i Porębie Żegoty.

Uczestnicy zajęć prześledzili etapy powstawania pisma i materiałów pisarskich od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Szczególny nacisk położono na książki średniowieczne oraz wynalazek druku przez Jana Gutenberga. Największy podziw wzbudzały oczywiście oprawy książek średniowiecznych wysadzane szlachetnymi kamieniami oraz oprawy haftowane nicią złotą, srebrną czy jedwabną. W dawnych czasach tak bogato zdobione książki często stawały sie łupem złodziei, dlatego przytwierdzano je za pomocą łańcuchów do pulpitów. Dzisiaj możemy porównać  te średniowieczne łańcuchy z elektronicznym zabezpieczeniem książek w postaci kodów paskowych.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu KSIĄŻKA DOBRA NA WSZYSTKO! dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” oraz przez Gminę  Alwernia. Parterami MGBP w Alwerni w realizacji projektu są: Stowarzyszenie Młoda Alwernia, Stowarzyszenie Alwernia Plus, Stowarzyszenie „Seniorzy Alwerni”, Stowarzyszenie na Rzecz Poręby Żegoty.