Aktualności

Galeria "Drzewiej"


Dnia 11 czerwca 2018 r. odbyły się warsztaty dla dzieci ze SP w Grojcu pod hasłem „Zabawki moich dziadków”.

Zajęcia miały miejsce w pracowni rzeźby ręcznej Galeria "Drzewiej” Zofii i Edwarda Góreckich w Porębie Żegoty. Gospodarze przybliżyli historię zabawek, które towarzyszyły dzieciom w dawnej Polsce. Dodatkowo każdy uczestnik mógł pozachwycać się sztuką ludową i samemu spróbować swoich sił w malowaniu i ozdabianiu zabawek  wcześniej przygotowanych przez właścicieli galerii. Warsztaty okazały się doskonałą zabawą dla dzieci, a dla opiekunów przeniesieniem w niezapomniany świat dzieciństwa. W części rekreacyjnej, w ogrodzie, próbowano swoich sił w rzucaniu podkowy do celu i w strzelaniu z łuku.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Niech połączy nas książka i historia-cykl wydarzeń kulturalnych w Gminie Alwernia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” oraz przez Gminę  Alwernia. Parterami MGBP w Alwerni w realizacji projektu są: Stowarzyszenie Młoda Alwernia, Stowarzyszenie Alwernia Plus, Stowarzyszenie „Seniorzy Alwerni”, Stowarzyszenie na Rzecz Poręby Żegoty.

Galerię „Drzewiej” prowadzą Zofia i Edward Góreccy, znajdują się tam prace twórców ludowych z różnych regionów Polski. Można obejrzeć niezbędne kiedyś narzędzia i przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwali się kowale, garncarze, kołodzieje czy bednarze. Właściciele Galerii posiadają dużą kolekcję zegarów ściennych oraz rzeźbionych ptaków. Należą do twórców ludowych, których prace można kupić w krakowskich Sukiennicach, czy wrocławskiej Cepelii.

 FOTORELACJA