Aktualności

Tydzień Bibliotek 2018


W dniach 8-15 maja 2018 r. pod hasłem: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA! świętowaliśmy Tydzień Bibliotek. W MGBP oraz filiach bibliotecznych gminy Alwernia zorganizowano szereg imprez dla czytelników.

W Alwerni zaproszono przedszkolaków na zajęcia literackie pt. „Jestem bezpieczny” . Przy okazji czytania opowiadania Barbary Gawryluk pt.: „Mały Damian” przypomniano sobie obowiązujące numery alarmowe oraz rozmawiano o bezpieczeństwie w domu, na ulicy i na wakacjach. W czwartek, 10 maja odbyło się spotkanie ze znanym krytykiem kulinarnym, dziennikarzem, podróżnikiem, publicystą oraz pisarzem Robertem Makłowiczem, który z powodzeniem połączył kulturę i historię z miłością do gotowania. Z kolei przedszkolaków i uczniów kl. I i II  SP zaproszono na spotkanie autorskie z   krakowską pisarką dla dzieci Ewą Stadtmüller i rysownikiem oraz ilustratorem  książek Łukaszem Zabdyrem.

W Kwaczale przedszkolaki przeniosły się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Pracując w grupach dzieci wykonały czarodziejskie miotły, spróbowały swoich sił w meczu quidditcha oraz wzięły udział w konkursie wiedzy na temat przygód Harrego Pottera. Święto Bibliotek było doskonałą okazją aby włączyć uczniów klas I SP w poczet czytelników. Aby złożyć uroczyste przyrzeczenie dzieci musiały poznać zasady zachowania w bibliotece oraz wykazać się wiedzą przy rozwiązywaniu różnych zadań w turnieju „Zgaduj-zgadula”.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek w Kwaczale odbył się III Finał Konkursu Pięknego Czytania organizowanego wspólnie z Biblioteką Szkolną, którego celem była popularyzacja czytelnictwa.Tegoroczna edycja konkursu została poświęcona niezwykłej postaci Jana Brzechwy z okazji przypadającej 120 rocznicy urodzin. Każdy z uczestników zaprezentował również fragment dowolnego, wybranego przez siebie utworu. Łącznie w konkursie wzięło udział 13 uczestników z kl. 1-3 SP w Kwaczale.

W Okleśnej królował Escape room, czyli zabawa dla uczniów klas IV i V SP, którzy w poszukiwaniu klucza musieli rozwiązać szereg zagadek. Dla przedszkolaków i uczniów klas młodszych przygotowano zajęcia, na których poznawano różne rodzaje książek, a więc takie, które uczą, śmieszą, bawią oraz pobudzają do działania. Wśród nich znalazły się interaktywne książki Herve Tulleta: "Figle migle", "Turlututu, gdzie jesteś",  "A gdzie tytuł ?". Wszystkich zaskoczyła książka Nicka Broomleya "Otwórz bardzo ostrożnie", z  której „ucieka” krokodyl przez wygryzioną przez siebie dziurę w okładce.

W bibliotece w Grojcu na spotkaniu z książką uczniowie klasy I SP wykazali się wiedzą w teleturnieju „Zgaduj zgadula, co to za lektura”. W czasie zajęć przekazano dzieciom ogólne zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, objaśniono pojęcie biblioteka, karta czytelnika oraz przedstawiono proces wypożyczania książek do domu. Uczestnicy spotkania musieli również wymyślić historie kotka, który zafascynowany otaczającym światem oddalił się od mamy.

Tydzień Bibliotek świętowano również w Bibliotece w Regulicach, gdzie odbyły się zajęcia literackie dla klas II i III b SP pt. „Poznaj swój temperament”. Cechy charakterystyczne dla poszczególnych typów temperamentu przybliżyła dzieciom książka Beatrice Alemagna pt. "Pięciu nieudanych". Uczniowie odgrywali scenki, gdzie wcielali się w role pesymisty lub optymisty.

Tydzień bibliotek dobiegł końca, mamy nadzieję, że poprzez zabawę wszyscy mieli okazję sprawdzić swoją  wiedzę oraz  umiejętności.

Fotorelacja